Citat:
Ursprungligen postat av
Troian
Okej. Jag trodde att de flesta radikaliserade hade kommit i kontakt med islamister så att säga genom islam, och i moskén. Hittar inte så mycket om MGM på nätet, men av det jag hittar finns det inget som tyder på att han är praktiserande muslim överhuvudtaget.
Men hur vet du om han är i moskén eller inte? Alla religiösa domderar inte med sin tro på sociala medier, det kanske till och med har varit en taktik att helt undvika att ses i sådana sammanhang. Nu för tiden blir många radikaliserade genom nätet. Allt du behöver göra är att säga shahada så är du muslim, sedan är vägen därifrån till IS tämligen kort, faktum är att han inte ens behöver ha satt sin fot i en moské i hela sitt liv, även om detta är mycket troligt.
Detta är emellertid OT då den här turken snarare verkar vara nationalist, troligen ute efter att slå till mot ett svenskkurdiskt mål?