Det är inte så att JA stärker sina kort direkt.
JA och FN-panelen döms ut av
brittiska pressen.
Citat:
Wikileaksgrundaren Julian Assange uppmärksammas i dag stort i de brittiska tidningarna — både på nyhetsplats och av flera krönikörer. Och det är inga positiva ord han möts av.
Bl.a. mycket relevanta:
Citat:
"Så, det verkar som att alla är skyldiga utom Assange", skriver The Guardians krönikör Marina Hyde som tycker att han är ynklig.
"Det är värt att notera att ju högre han försöker nå i sin 'kamp för rättvisan' desto mindre verkar han", skriver hon.
eller
Citat:
The Daily Telegraph har på nyhetsplats en artikel om att FN har gjorts till åtlöje genom panelens resultat.
eller
Citat:
Tabloiden The Suns rubrik lyder: "Hur vågar de? Ilska när FN-panel kräver brittisk kompensation till Assange sedan han flytt rättvisan i tre år"
Beslutet döms ut av svenska regeringen, av britterna, av svensk och brittisk press, av ett flertal svenska experter på internationell folkrätt. Det är inte Nordkorea eller Ecuador som bestrider beslutet, det är två av de mest väl fungerande demokratierna i världen.
Sverige rankades på plats 3 i världen, index 9.4, enligt
democracy index 2015. Storbritannien på plats 16, index 8.31 (bägge fulla demokratier). Ecuador rankades på plats 83, index 5.87, som "hybrid regime", vilket är sämre än "full democracy" och "Flaved democracy".
Tittar vi på
Corruptions Perceptions Index 2015 så ser vi att Sverige ligger på plats 3 med 89 poäng, Storbritannien ligger på plats 10 med 81 poäng. Ecuador ligger på plats 107 med 32 poäng.
Det finns mycket goda skäl att anta att om Sverige och Storbritannien anser att oeniga UN WGAD bedömt fallet felaktigt, så kan Sverige och Storbritannien mycket väl få rätt i slutändan. Vi får se vad UN WGAD landar på efter överklagan.