2016-01-28, 19:01
  #37
Medlem
Hulkapulkas avatar
Kvinnor som kunnat springa säkert till/från Skatåsområdet kan bli överraskade. Spännande möten. Dessa lattetjejer och alla övriga sjuklöverväljare borde skämmas!

Reinfeldt är Sveriges nationalförrädare. Hans skugga förföljde den nuvarande regeringen till november och förföljer fortfarande Moderaterna som inte gör något när Sverige sjunker ner i kaos.
Citera
2016-01-28, 19:02
  #38
Medlem
Bor i ett av de områdena och det är mellanklass.. är själv verkligen inte överklass. Jag kommer nu däremot få det ännu sämre. Ugh.
Citera
2016-01-28, 19:04
  #39
Medlem
Kom just på att i Långedrag finns ett anrikt nakenbad bara ett stenkast från bosättningen. Kan bli trevliga kulturkrockar när de brunstiga skäggbarnen inser det ....
Citera
2016-01-28, 19:05
  #40
Medlem
AutumnInNewYorks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BuzzMeeks
Har svårt att förstå skadeglädjen, är det drömmen att det inte finns några svenska områden kvar att flytta till? Det är den politiska korrektheten och en elitstyrning som skapat massinvandringen till Sverige. Det har aldrig funnits ett majoritetsstöd för att detta skulle ske.
Hur kan du ha svårt att förstå skadeglädjen? Det är ju dessa rika muppar som röstat på landsförrädaren och hans skitparti som nu äntligen får smaka på kulturell berikning. Tycker detta är underbart. Tänk om dom kunde slå upp flyktingboenden över hela Södermalm nu bara så skulle detta kunna bli otroligt bra.
Citera
2016-01-28, 19:06
  #41
Medlem
Så jävla rätt!!!!!

Fyfan skulle sälja huset NU innan jag måste skänka bort den om 2år
Citera
2016-01-28, 19:08
  #42
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av oddman84
Det lär ju till exempel inte bli särskilt kul för de stackare som får ett boende för ensamkommande bedr.. barn bredvid sina hus..
Mohaha... särskilt med tanke på hur griniga barnen blir när de inte får sitt onsdagsgodis . Finns även en hel del vittnesmål om att barnen drygar ut fickpenningen med lite utomhusförsäljning av röka till kringboende - undrar vad rikemansföräldrarna tänker om det, när deras söndercurlade kids kommer hem höga som hus och inte orkar göra matteläxan?

Bopriserna lär sjunka drastiskt. Gott så.
Citera
2016-01-28, 19:11
  #43
Bannlyst
Blir det medborgargarden nu?
Lite civilt uppror...för inte kan någon arab/muslim/neger på kommunen/MV besluta om det här utan konsekvenser.

Kanske det här får bägaren att rinna över
Citera
2016-01-28, 19:13
  #44
Medlem
Grävulens avatar
Tyket när de kallar det för temporära flyktingboenden när det handlar om 15 år. Och så är det 1500 boenden för 3000 asylanter. Det är nog djävligt många ensamkommande våldtktsmän som gömmer sig i den siffran. De sätter nog mindt två skäggbarn i varje bostad.

Även tyket att fråga "mannen på gatan" när det är olagligt att vara negativ.
Citera
2016-01-28, 19:24
  #45
Medlem
BuzzMeekss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AutumnInNewYork
Hur kan du ha svårt att förstå skadeglädjen? Det är ju dessa rika muppar som röstat på landsförrädaren och hans skitparti som nu äntligen får smaka på kulturell berikning. Tycker detta är underbart. Tänk om dom kunde slå upp flyktingboenden över hela Södermalm nu bara så skulle detta kunna bli otroligt bra.

Nej, det har varit bristen på debatt och framväxten av en kvävande politisk korrekthet som har skapat det här. Det har aldrig funnits en majoritet för massinvandring utan det är ett elitstyre inom politik och media som lett till detta. Allt kritiskt tänkande kring invandringen har sedan åtminstone 10 år tillbaka stoppats genom nedsättande ettiketeringar. Tyvärr har resan mot ett ökat välstånd i Sverige också lett till vår egen undergång genom ett för generöst bidragssystem i kombination av en vansinnig tillämpning av asylrätten.

Nu bidrar kedjeinvandringen till att alla städer och orter i Sverige inom några år kommer att se ut som Malmö.
Citera
2016-01-28, 19:25
  #46
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CKCS
Nu har Göteborg bestämt var flyktingbaracker ska smällas upp. Verkar vara fokus på stadens finare områden, heller vad sägs om Örgryte, Askim, Långedrag och Fiskebäck. Flera av dessa områden berikas dessutom med flera bosättningar.

Artikel i Göteborgs-Posten med kartor över alla platser: http://www.gp.se/nyheter/goteborg/1.2972200-har-ska-tillfalliga-bostader-for-flyktingar-byggas

Flera av favelorna ska dessutom smällas upp precis vid vattnet FRAMFÖR dyrt förvärvade bostäder. Vi pratar områden med några av Sveriges absolut högsta bostadspriser. Områden dår folk betalt multum för lugn och ro, fina skolor, osv.

Tror ni de boende är glada? Tror ni husen i områdena blir lättsålda? Haha, här pratar vi om en lokal bostadspris i megaklass. Kan de möjligen få ut halva priset mot idag?

Nu skall vi lugna ner detta lite grann. Bor själv i Långedrag. Det handlar absolut inte om Sveriges absolut dyraste områden, men bland Göteborgs dyraste.

Jag har i SDN arbetat för att bussa barn från östra och norra Göteborg till skolorna i dessa områden.
Vi i M drev denna fråga på uppdrag av föräldrarna i området.

- Dessa byggen skall inte ligga precis framför existerande boenden
- De skall ligga där det idag är obebodda asfaltytor ca 500 meter från bebyggda områden.
- Med det efterfrågetryck som finns på boende i Göteborg påverkar detta inte priset alls.

Tycker detta är ett utmärkt förslag och ett sätt att minska den skadliga segregationen. Ett snyggt migrationspolitiskt drag med stort symbolvärde.
Citera
2016-01-28, 19:27
  #47
Bannlyst
Snälla GBG:are, om det nu blir ett ramaskri, kan ni inte styra upp ett demo med plakaten "Öppna Era Hjärtan" i de stadsdelar som överklagar? Priceless!

På Lördag ska jag göra min plikt i Stockholm, så...
Citera
2016-01-28, 19:28
  #48
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CKCS
Kom just på att i Långedrag finns ett anrikt nakenbad bara ett stenkast från bosättningen. Kan bli trevliga kulturkrockar när de brunstiga skäggbarnen inser det ....

Det ligger inte i Långedrag utan i Saltholmen ca 2,5 km från Hinsholmen
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in