Citat:
Ursprungligen postat av
netflixandpill
Eller realistisk.
Kul att så många malmöiter är så oroliga å våra investerares vägnar.
Bolaget genom vilket man tidigare kunnat investerat är redan avvecklat till följd av de nya reglerna kring detta, så de skulle ju ändå inte kunna investera på liknande sätt igen. Majoriteten av de som tidigare varit investerare är inte heller direkt några tänkbara sponsorer eller liknande av olika anledningar.
Så det faller ju redan där.
Sedan är alla parter redan från start medvetna om att ÖSK och ingen annan har beslutanderätt kring spelaren. ÖSK ska enligt överenskommelsen agera utifrån sina egna intressen, om det sedan faller ut så att riskkapitalisterna får avkastning så fine, win-win. Som
riskkapitalist tar man just en risk i sin investering, det är inte Nordea Secura Fond som garanterar en viss avkastning det handlar om.