Citat:
Ursprungligen postat av
nightbeast
"Vår tro"? Jag baserar inte mina slutsatser på en blind "tro", utan vetenskap med empiriska evidens. Jag har ingen tro på några övernaturliga väsen, vare sig det är tomtar & troll, den rosa elefanten eller någon av de tusentals olika gudarna genom historien tills nu.
Jag hade haft problem med min tro på Bibeln om det saknades empiriska evidens för dess scenario. Men jag har tagit del av tillräckligt med vittnesmål och egna observationer och gått igenom trovärdig argumentering för Bibelns scenario för att dra slutsatsen att den är sann. Så jag kan egentligen inte säga att jag har "blind" tro på Bibeln.
Det du menar är vetenskap och empiriska evidens, vet du vad de grundar sig på?
Citat:
Angående att "vifta med bibeln", så gör alltför många det redan med sina egna tolkningar, och trycker upp dem i huvudet på andra som är av annan uppfattning, alltid samma enfaldiga visa "Jag har rätt, du har fel". Min tolkning råkar vara den rätta.
Jag har råkat ut för ateister som viftar med Bibeln och hävdar att den måste tolkas så det blir fel.
Citat:
Jag har sedan länge granskat bibeln kritiskt och insett att det helt klart inte håller.
Det är ju märkligt, jag har granskat Biblen och insett att den håller.
Citat:
Många verkar ha väldigt svårt att skilja på faktabaserad information och subjektiva värderingar.
Mycket vanligt bland ateister och speciellt antiteister, men även agnostiker.
Citat:
Att en hel del teister använder sig utav cirkelresonemang sker ju löpande hela tiden,
Vanligt bland ateister också, fast de brukar inte vara medveten om sin tro. Så det är lite värre.
Citat:
"bibeln är sann därför det står i bibeln att det är så!". Detta kan du väl inte ha missat?
Jag tror du menar att man säger att en viss sak förhåller sig på ett visst sätt eftersom det står så i Bibeln, vilket är något man hävdar i tro, och vilket är något som kan undersökas till en viss grad.
Citat:
Vi väntar fortfarande, som har gjorts alldeles för länge nu på konkreta bevis på att bibelns utsagor är sanna (kan verifieras) samt att guden trots allt existerar. Ingen har lyckats hittills.
Och så länge man envisas med att Bibeln måste tolkas som om den inte stämmer, så får man den naturligtvis inte att stämma heller. Inte så konstigt om man tänker efter.