Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Men ändå tog han inte med sig alla snörstumpar, märkligt tycker jag. Om han hade bråttom att komma ifrån ladan, varför lägga tid på att skära bort snöret. Det hade ju räckt med att skära ner offret ifrån röret och ta med sig kropp och snöre, allt i ett så att säga, vad kan man dra för slutsats av det här?
Vad jag vet så har ingen försökt sig på en analys av varför det fanns snörstumpar på olika ställen och i ett visst antal, hur gick det till och varför?
Han kan ha skrämts inför möjligheten till ett oväntat besök, t.ex. av GJ som han kan ha sett passera förbi. - Hur som helst talar den hastigt och lustigt lämnade mordplatsen för att han funnit för gott att fly fältet. Det fortsatta förloppet med de utslängda föremålen talar för samma sak; att NB fått kalla fötter. - Han gavs heller ingen chans att ta itu med efterarbetet under måndagen.
Om det var GJ som gav upphov till den hastiga reträtten kan NB ha valt att temporärt ta med sig liket till bostaden för att där visa upp sig ett par minuter (och hoppas få ett par ord med GJ betr. sitt tjusigt uppsatta fönsterbleck), innan han fortsatte mot Martorp.