2016-01-10, 00:43
  #169
Medlem
För mig kommer inte detta som en chock.

Så här har det varit i Malmö under några års tid. I centrum hänger bara dessa ensamkomma de killar/män eller araber som varit här något år. På discon, barer ja överallt på torgen hänger de i klungor. Man ser knappt svenska killar ute en fredagskväll tex. Vi tjejer undviker att gå där, man går absolut inte ensam. Oftas får man glopord, äckliga blickar och konstiga hoanden/läten efter sig och oförstående arabiska ord. Även om det inte spelar någon roll så är min klädsel helt vanlig, jeanstjej med dunjacka nu på vintern.

Detta är också sexuella trakasserier. De trycker sig emot en utomhus eller på discon och har sig. Även på Malmöfestivalen förekommer detta. Detta är absolut inget nytt. Det nya är väl i så fall omfattningen i tex Köln, men annars är detta som vanligt i Malmö.

Hemskt, hemskt, hemskt.

Jag är så orolig för framtiden, ibland kan jag inte ens sova pga allt som händer runtomkring mig.

Känner mig helt maktlös. Hur kan man få regeringen att inse, att förstå vår oro och se sanningen för vad den är?!
__________________
Senast redigerad av Singoallaa 2016-01-10 kl. 00:46.
2016-01-10, 00:45
  #170
Medlem
Flashsmashs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flashsmash
Ställ dig och filma We Are Stockholm, du får se invandrare som brottas ned av vakter, du får se vakter som undrar varför du filmar. Du får se poliser som tar din kamera och sedan ger den tillbaka. Ja, det är helt enkelt sjukt konstigt.

Samma sak i Malmö?
2016-01-10, 00:47
  #171
Medlem
AlIINs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ujhs
Det sistnämnda är viktigt. Många muslimer ser ned på vår kultur och på västerländska kvinnor. Att tala dessa tillrätta går inte.....varför skulle de lyssna på "otrogna hundar"? Det enda som biter på sådana personer är kännbara straff.

Men.......först måste politiker inse hur gigantiska de kulturella skillnaderna är.......frågan är om kulturerna ens är kompatibla.

Nu får du ta och ge dig de gör dem inte alls. Om det är nåt islam säger så är det att acceptera andra religioner och kulturer. De som du snackar om är ISIS som talar om andra som otrogna hundar och som är av muslimernas 1.6 miljarder 0.001 procent så dra alla inte över en kam.

Känner många muslimer som har bott här hela sina liv och är bra mycket assimilerade.
Det var det jag menade ge dem kännbara straff och så att de sprider sig också.
Det är bra med media uppmärksamheten nu, det kommer göra sitt.
2016-01-10, 00:55
  #172
Medlem
Stakeholders avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Finsk-fylla
Trots att flyktingboenden brinner, och trots att Polisen har belagts med munkavle så tycker jag att det är konstigt att inte enskilda poliser bryter tystnaden. Poliser är ju också människor, med döttrar! Är nog bara en tidsfråga. Någon Polis här på fb kanske?

Bra fråga. Är det kårandan som gör att det är knäpptyst?
2016-01-10, 00:56
  #173
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av IQ130
Och de som har id kan ha anlitat de falska passfabrikerna… vi behöver dela upp flyktingströmmen bättre nu. De ensamkommande är i flera skikt:
1. "Välfärdslotter" ivägskickade av familjen i Afghanistan.
2. "Välfärdslotter" ivägskickade av familjen som redan är i EU, ibland så nära som Danmark.
3. Kriminella på flykt undan rättvisan.
4. Fångar, sjuka, fd. inlåsta.
5. Flyktingar
6. Äventyrare

Undrar hur stor äventyrargruppen är? Vi har ju hört att klassrum i Afghanistans töms…
Är det äventyrare som begått övergreppen och attackerna är problemen möjligen lättare att ta sig an, har vi att göra med kriminella rymlingar blir det värre.
Grejen tror jag är att skicka iväg ungdomar, automatisk PUT, sen har de möjlighet med ansöka anhöriginvandring och hela tjocka släkten är här.
Nu är det jätteström ensamkommande från Afghanistan.
De flesta är bögar och ges en näve i ansiktet.
2016-01-10, 01:00
  #174
Medlem
mazdarikards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av börsvalp
Hanne Kjöller valde alltså aktivt att tysta ner händelsen.

Hanne Kjöller deltog inte bara i mörkläggningen av de fruktansvärda sexbrotten mot oskyldiga tonårstjejer. Hon ljuger även om hur mörkläggningen gick till.

En psykolog och en polisman har hög trovärdighet. Inspelade samtal och mailkonversationer backar upp deras story.

Citat:
Psykologen som kände till vad som hänt vände sig till journalisten Hanne Kjöller på Dagens Nyheter, bland annat via mejl den 17 augusti. Han berättar att han vände sig specifikt till Kjöller eftersom han vet att hon tidigare skrivit om kontroversiella ämnen.
– Hon blev mycket intresserad och lyssnade, tills jag berättade att samtliga omhändertagna killar och män var ensamkommande från Afghanistan och Syrien. Jag uppfattade att hon ändrade tonläget. Men hon sa också att hon skulle kontakta polisen, berättar han för Nyheter Idag.
Kjöller fick telefonnummer till en av de poliser som var i tjänst som kunde berätta om händelsen i Kungsträdgården. Nyheter Idag har talat med den polisman som Kjöller pratade med i augusti och han var angelägen att berätta för Dagens Nyheter om de allvarliga sexövergreppen mot unga tjejer mitt i centrala Stockholm.
– Hon skickade ett sms till mig en gång, det var precis i början där hon skrev att hon söker mig, att hon gärna pratar. Efter det försökte jag få kontakt med henne och det var då det liksom inte funkade. Hon svarade någon gång, sa att hon skulle återkomma, men det blev aldrig något. Hon var intresserad av det i en halv dag eller en dag, sen bara var hon inte på längre.
Polismannen förklarar att han arbetade flera kvällar vid den här veckan i Kungsträdgården. Han berättar hur han och hans kolleger fick omhänderta ett stort antal unga män som förgripit sig sexuellt på tjejer, till stor del ensamkommande flyktingbarn från Afghanistan. Flera gånger betonar polismannen, som själv arbetat som polis i över 20 år, att händelserna i Kungsträdgården var systematiska och omfattande i antal. Det var detta han ville berätta för Hanne Kjöller på Dagens Nyheter.

När hon återkommer i januari hävdar hon att den uteblivande rapportering av sexuellt massofredande av hundratals tonårstjejer "föll på lite grejer" vilket är en direkt lögn. Vad kan ha haft större allmänintresse än massofredande av hundratals tjejer inne i centrala Stockholm?

Citat:
Hon ringer även till psykologen och talar in ett meddelande på hans telesvar.
– Vi hade ju kontakt i augusti. Nu efter det som hänt i Köln skulle jag vilja prata med dig igen. Det föll ju på lite grejer när vi höll på med det här i augusti, säger Kjöller i telefonsvararen.

Här är en riktig läskig förklaring till varför redaktionschefen på sveriges största dagstidning inte väljer att rapportera om ett sexuell massofredande av hundratals oskyldiga tonårstjejer.

Citat:
Han(Psykologen) säger att Kjöller hävdar att hon aldrig fick tag i polisen, därför blev det ingen artikel i Dagens Nyheter. Men han säger också att han har fått en annan förklaring, att Kjöller även ska förklarat i telefon för honom att “Stockholmsdelens redaktör tog över caset och hon ansåg att detta var SD-fabrikationer”.
Hon sa att hennes redaktör sagt SD-fabrikationer eller SD-falsarier, något sånt var det. Just den detaljen minns jag väl, betonar han

Citat:
När psykologen i samtalet påtalar att hon tidigare sagt att redaktören på DN avfärdat hela storyn som “SD-falsarier” menar Kjöller att hon inte sagt så. Istället passar hon på att förtydliga vad hon menade. Vad Kjöller inte vet är att samtalet spelas in.
Jag sa att redaktören på Stockholmsredaktionen gick inte igång på det här tipset. Och jag lämnade två tips samma dag och det ena gick hon igång på, jag kommer ens inte ihåg vad det var, förklarar Kjöller i telefonen.
Psykologen: Hon gick inte igång på att flickor systematiskt utsattes för det här och att 90 killar var omhändertagna och att det pågick varje kväll under den här festivalen? Det hade inget nyhetsvärde? Vill du att jag ska tro på det? Hör på dig själv, hör på vad du själv säger!
– Du lyssnar ju inte ens på vad jag säger. Hon gjorde sannolikt en bedömning av trovärdigheten i detta…
Psykologen: Men det går ju enkelt att kolla upp! Det är ju bara att ringa till polisen och få händelserapporter, så hade ni kunnat med ett samtal verifiera om jag talade sanning eller inte!
http://nyheteridag.se/sa-morkade-dagens-nyheter-omfattande-sexovergrepp-i-centrala-stockholm/
2016-01-10, 01:20
  #175
Medlem
AlwaysAllIns avatar
DN och MSM vakna?
Näedååå, vi har lärt oss att de helt och till fullo agerar efter principerna som tillskrivs "Lilla Saltsjöbadsavtalet" så våldtäkterna och all annan kriminalitet som de omhuldade muslimska analfabeterna får hålla på med kommer INTE att rapporteras av DN eller övrig MSM.
Sker det någon rapport så vinklas den så man leds att tro att det är svenska svenskar som gjort det.
Sker det någon rapport så kommer den sent och i en liten notis på sidan 26.
Maktens kreatur "journalisterna" tjänar sina herrar väl!

Sverige, det första landet i Europa där regering och stat bröt samhällskontraktet ensidigt gentemot sina pursvenskar.
Sverige har blivit för pursvenskarna en Nattvandrarstat och de som har råd och utbildning planerar sin exitplan.
__________________
Senast redigerad av AlwaysAllIn 2016-01-10 kl. 01:23.
2016-01-10, 01:21
  #176
Medlem
Oeset.Joenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Frixy
Men det vore nog effektivare om en bastant och tatuerad viking med rakad skalle, skägg och MC-väst tydligt så att alla verkligen förstod förmedlade budskapet att "här är det noll tolerans mot sexuella trakasserier, både från polis och oss andra svenska män - tänk inte ens tanken att ens glo på en kvinna!"

Så slår han näven o bordet, och tittar dem var och en i ögonen och frågar om de kommer följa lagen varvid de alla måste svara ja inför sina polare som de brukar tuffa sig inför. En spenslig afghan på Max 170 cm ståendes framför en Viking på 190 cm och minst 90 kg kan inte undgå att förstå allvaret i budskapet då.

Du missar att de har ett eget informationsnätverk. De VET att här är det full tolerans. De må vara lågbegåvade och outbildade, men de kan intuitivt sniffa ut svaghet. Inte för att detta är särskilt svårt när svenskarna basunerar ut tolerans och svaghet med megafon.

Du missar också att de har en djupt och permament rotad kvinno- och människosyn, såväl kulturellt som ideologiskt och religiöst. Du kan upplysa hur mycket du vill, det ger inte ett skit. Särskilt inte som de VET att de kommer undan med nästan allt, för det gör de ju. Generalprovet i Köln et.al. liksom alla deras vardagsdåd ger dem ju bara allt mer luft under vingarna. De har kanske inte fullt förstått vidden av att vara hundratusentals i ett land med 20.000 poliser, varav 5.000 i yttre tjänst, men det håller på att gå upp för dem nu. Köln var test och bekräftelse i liten skala.

Jag har bott och arbetat i deras hemregioner, så jag har INGET hopp om att någonting kan bli bättre. Tvärtom. Många i Sverige verkar fortfarande inte kunna eller vilja förstå vad det är för primitiv, empatilös ondskap det handlar om. Let me tell you: it's avgrundsdjup!

Vi må ha haft ett samhälle där man hjälper varandra i allmänhet och de svaga i synnerhet - en kultur där godhet bemöts med tacksamhet.

De har en kultur och ett samhälle där den starkare äter den svagare. Hänsynslöst och med god aptit. Ett samhälle där kvinnor är andra klassens varelser och icke-muslimer är tredjeklassohyra. En religion och politisk ideologi som kräver jihad och underkastelse. En ideologi vars profet, som gäller som förebild och föredöme för alla muslimer, var pedofil, våldtäktsman, massmördare och folkmördare. En profet, vars våldtäkter beskrivs i grafisk detalj i de heliga skrifterna (hadith och sirat).

Och du tror att information och upplysning kan ge något.

Tillbringa lite tid i deras hemregioner, helst med en vit kvinna i sällskap, och jag lovar dig att du kommar att återkomma väldigt deprimerad.
2016-01-10, 01:22
  #177
Medlem
DRD4s avatar
Våldtäkterna ökade 13% 2014 enligt BRÅ men Metro är mest bekymrade över att ursäkta detta!

http://www.metro.se/nyheter/darfor-anmaldes-fler-valdtakter-forra-aret/EVHoao!8y867xzmoN5YU/

Proffsigt!
2016-01-10, 01:22
  #178
Medlem
Från Reinfelts öppna dina hjärtan i Kunsträdgården till skändade tonårsflickor på samma plats.
2016-01-10, 01:22
  #179
Medlem
mazdarikards avatar
Någon som vet vem stockholmsdelens redaktör på DN är? (Hanne Kjöller hänvisar till en hon). Redaktionskvinnan har medvetet mörkat ett sexuellt massofredande av hundratals oskyldiga tonårsflickor i mitt i rikets huvudstad, en händelse med stort allmänintresse. Massofredandena skulle ha varit "SD-fabrikationer eller SD-falsarier".
__________________
Senast redigerad av mazdarikard 2016-01-10 kl. 01:26.
2016-01-10, 01:27
  #180
Medlem
AlwaysAllIns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mazdarikard
Någon som vet vem stockholmsdelens redaktör på DN är? (Hanne Kjöller hänvisar till en hon). Redaktionskvinnan har medvetet mörkat ett sexuellt massofredande av hundratals oskyldiga tonårsflickor i mitt i rikets huvudstad, en händelse med stort allmänintresse. Massofredandena skulle ha varit "SD-fabrikationer eller SD-falsarier". Detta hände några veckor innan valet 2015.

Just exakt därför mörkade DN med Wolodarski det hela.
Några veckor innan valet!

SD-fabrikation, jajössesdjävlar! Precis som om man behöver fabricera det här djävla inavlade muslimska analfabetsbeteendet.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in