Citat:
Ursprungligen postat av
krlson
Jag tänkte fråga om ni som har adhd fått lämna blodprov och urinprov fler än en gång?
Jag har ätit medicin sen 2012 och var tvungen att lämna mitt tredje urinprov nu så det verkar väl vara en gång om året i samband med läkarkontroll. Är det fler som får göra det? Dock struntade jag i att göra det denna gång, kommer det få några konsekvenser tro?
Sen fick jag lämna blodprover för andra gången. Är inte det bara något man gör innan adhd diagnosen för att kolla värden och utesluta kroppsliga problem som kan ge liknande symptom? Dessutom undrar jag vad mer dom ens testar med blodprov?
Det kan vara ett helt vanligt test dom gör en gång om året, jag lämnar själv blodprov en gång om året för att veta att min lever och mina njurar är som dom ska.
Det där med urinprov kan man undra lite över, har du pratat med en läkare efter att du har lämnat provet?
Troligen är det bara ett vanligt prov, men du kan även fråga din läkare vad provet handlar om