Citat:
Ursprungligen postat av
boll-svante
Varför ska man ta tag i skolskjutningar först? Det finns ju inget systematiskt sätt att stoppa enskilda knäppgökar från att få psykbryt. Islam däremot är en förtryckande våldsideologi som inte hör hemma i ett västerländskt samhälle, och den kan bekämpas på ett systematiskt sätt.
Nej varför ens försöka ta tag i det? Nej, det finns inga direkta svar här, men vi vet att det amerikanska vårdsystemet inte är komplett. Om vi ignorerar att det är väldigt dyrt för många, så är psykvården i USA väldigt undermålig, något som givetvis skulle kunna plocka upp skolskjutningsterrorister snabbare än innan genom en mer aktiv psykvård som också är närvarande i skolor.
Även om islamister är ett hot mot västvärlden så har USA i sig självt mycket större problem med inhemsk kriminalitet som kräver fler liv varje år än vad WTC-attacken gjorde. Man har dessutom ett problem med en poliskår som kräver många onödiga liv, samt överfulla fängelser samt en raserad ekonomi.
Det finns många andra problem för USA att ta tag i än just muslimer.
Citat:
Ursprungligen postat av
boll-svante
För en kommunist framstår han självklart som något ej från denna planet. Demokraterna i USA var helt övertygade om att de hade lyckats hugga snoppen av det republikanska partiet och fått dem att sjunga med i feminism- och mångfaldskören. Lyckligtvis visade det sig att de inte lyckats fullt ut.
Haha, "tycker du Trump är knäpp är du kommunist". Älskar den typen av argumentation. Nej jag är inte kommunist, jag avskyr till stor del den svenska vänstern och mjäkigheten hos våra politiker. Men man behöver inte välja mellan mjäkighet och fullständig populistisk galenskap.
Den räddning man har är att presidenten ensam inte kan genomföra ett skit, så man kan trots allt göra Trump mer eller mindre maktlös ändå.