Citat:
Ursprungligen postat av
develi
1. Mord med sexuellt motiv ses via FUP och gärningsbeskrivningen.
2. Det är inte vår sak att redogöra för dess delar mer än det gjorts. Det är även motiverat via expertis NL utifrån mordets karaktär om trolig sexualsadism förankrad forskningslitteratur internationellt:
" Det här är igen ingenting som är unikt i den internationella samlade litteraturen, även om det fortfarande är så att det, som tur är var jag på väg att säga är relativt ovanligt."
live rättegången.
Du däremot, som anser att ÅK har helt fel ihop med sexualbrottsforskare Långström, har en hel del att redogöra om alternativt förlopp som ska vara rimligt och logiskt.
Go ahead eller gilla läget via domen i TR.
Nej det är verkligen inte din eller min sak att redogöra för något i detta fall. Vi sitter här och spekulerar trots det. Att du är tänd på sexualsadism-spåret och hänvisar till den föreslagna gärningsmannabeskrivningen är uppenbar. Jag ser inte det som du. Det är bara att köpa.
Att det finns sexualdårar som gillar hängning, sadism och liknande är det ju ingen tvekan om.
Ångström uttalar sig som "expert" på området för åklagaren. Att han då beskriver hur vissa sexualdårar beter sig betyder inte det att man kan sätta likamedtecken mellan beskrivningen och NB. Ser du skillnaden?
Vi kan med ditt och andras sätt att se detta slänga Occams rakblad i ån och istället hänge oss det mer fantastiska. Detta är ett mycke, mycket ovanligt mord. Det är extraordinärt i Svensk och internationell mordhistoria. Detta gör ju att man kan börja spekulera att mördaren är extraordinär och mycket mycket ovanlig. Denne har närt sina mördarfantasier under lång lång tid. Den har då planerat länge och väl. Kanske i flera år. Denne utser då kriterier för ett lämpligt offer. Den utser också kriterier för ett lämpligt offer att sätta dit för mordet. Den har flera sjuka drömmar som denne när. Dels att sexualsadistiskt möda någon men även att låta någon annan få skulden. Denne hittar de perfekta omständigheterna på Kinnekulle. En ung flicka som åker moped, litauiska "gästarbetare" runt varje hörn. Bara att välja lämplig tidpunkt och slå till.
Poängen med denna utlägning är såklart att NB inte alls verkar extraordinär av något slag. Är han mördaren, vilket det mesta pekar på, så är det mer troligt att han gjort det på ett ganska taffligt och icke-extraordinärt sätt. Vredesmod vid misslyckat våldtäktsförsök, olycka med moped eller något mer simpelt. Han kan i efterskott försökt iscensätta något han fått för sig eller råkat sett i hans brors porrsurfande. Han inser mitt i sitt bestyr med att arrangera hägningmordet att det är hans bror som kommer misstänkas, utan att alls tänka på att hans DNA sprids här och var och att hängningsmord är mycket mycket ovanliga, så han drar i panik väg till Martorp och trycker in henne i skåpet i panik och försöker skaffa alibi.
Det finns andra tänkbara scenarion.
Det är en hoper skribenter som vill ha det till att det är ett mycket spekulativt och avancerat mord där man kan snaska sig i de sexualsadistiska detaljerna. Som jag påpekat så verkar det inte logiskt att en simpel man genomför ett avancerat och mycket ovanligt mord. Det skapar disharmoni i logiken.
Hittas något konkret som kan påvisa att NB närt dessa tejp och hängningsfantasier en längre tid så förändrar ju det mitt sätt att se motiv och tillvägagångssätt.