Citat:
Ursprungligen postat av
jaggillarmat
Ja och återigen säger jag, att trots att man KAN vända sig och leta efter kunskap så GÖR folk inte det. Man väljer en diet som är sämst pga tramsiga skäl som att det är synd om djuren. Sen kommer folk med sjukdomar och hälsoproblem helt plötsligt.
Ja, det är sorgligt om det är så, jag har dock inte uppfattningen att vi har en stor problem i Sverige där många vegetarianer eller veganer saknar kunskap och har dålig hälsa.
Citat:
Jag behöver inte presentera några bevis, det finns redan i statistiken och är något vi redan tagit upp. Du har försökt (men misslyckats fatalt) med att motbevisa detta, du som förespråkar dieten däremot får ju presentera bevis att det är en hållbar diet (vilket du inte kunnat)
Vilken statistik?
Citat:
Vi vet ju redan att du inte kan något om näringslära och därför inte ens kan sätta sig in i situationen om hur planering inför träning kan se ut. Om du vill ha koll på mikro och makronutrienter samtidigt som du ska äta en varierad kost (för inte fan vill väl någon äta samma mat dag ut och dag in?) så ja då går det åt en sjuhelvetes massa tid.
Och hur mycket tid anser du att det skulle ta? Om man tycker det tar för mycket tid så kan man isåfall låta en dietist sköta jobbet.
Citat:
Du verkar ha fått för dig att detta bara är något vi diskuterar pga träning. Du kanske missade din egna länk som talade om att man behöver komplettera med flertalet kosttillskott? Förstår du vad det innebär? Svaret är givetvis nej. FÖR DU HAR INTE LÄST NÄRINGSLÄRA!!!!!
Kompleterra med flertalet kosttillskott behöver man bara om man tänker hårdträna.
Så vad innebär det, hur påverkas kroppen av kosttillskott?
Om vi inte diskuterar detta pga träning, så menar du att vegetarianer som inte hårdtränar, också ha dålig hälsa eller vadå?
Ja, det stämmer att jag inte har så mycket kunskap om detta. Du kanske har rätt att vegetarianer inom idrott presterar sämre. Men den informationen verkar svårt att hitta, om man läser artiklar från olika sidor (sidor om träning, idrott osv), så påstår de ofta att det går jätte bra med en vegetarisk kost. Det förekommer inte några varningar om hur prestationen skulle bli sämre. Så självklart jag litar på dom.
Men det är kanske fel, isåfall borde det finnas mer information om det.
Och som sagt, det går ju bra att vara vegetarian om man inte tänker satsa hårt inom idrotten, eller hur?