2015-11-20, 12:00
  #103885
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av iesho
Invänder mot tejpen, som slarvigt sattes på efter att hon dött. Den har inte ett sexuellt motiv, utan snarare motivet att stoppa blödning.

Precis! Och därmed att lämna onödiga spår på förvarsplatsen.
2015-11-20, 12:03
  #103886
Medlem
ieshos avatar
Lisa skändades på grövsta tänkbara sätt: hennes liv betraktades som värdelöst skräp. Efteråt skändades hennes kropp genom att kön och bröst blottades.

Resten är galna fantasier som inte har någon täckning. Var i FUP eller i domen står det att Lisa hängde med tejpad mun och blottad kropp, medan hon ännu levde? Ni förväxlar era egna scenarier med åklagarens.
2015-11-20, 12:11
  #103887
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av iesho
Du kan ha rätt i att blodet under naglarna kom från snörfårorna, men hon hade en inre blödning i halsen och det fanns blod på insidan av tejpen och på tejprullen.


innuti pappkärnan till tejprullen och på tejpändan så fanns bara sekret med Lisas DNA,om man bortser från en nära släkting enl FU ,står inget om något blod .
gäller alltså rullen som så ordentligt lades tillbaka i sin låda ute i Ladan . Det där avhandlades här tidigare
__________________
Senast redigerad av klasAndersson198 2015-11-20 kl. 12:21.
2015-11-20, 12:12
  #103888
Medlem
ieshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Bullshit. Då hade det inte varit DNA på andra ställen, värdelös reflektion o det är skitsnack att hon blöder mer än minimalt från mun.
Kanske min bild av blodflödet från munnen är felaktig, men faktum är att åklagaren menar att hon tejpade efter hängning/strypning. Ska det vara så svårt? Att gm skyddade bilen från diverse dna-utsöndringar är en bra reflektion. Och kläderna fanns också på. De blottades efter sista transporten. Inga spår på huden!
__________________
Senast redigerad av iesho 2015-11-20 kl. 12:28.
2015-11-20, 12:12
  #103889
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OldMKensey
Förflyttning till fängelse i hemlandet kan ske först när straffet blivit tidsbestämt vilket lär dröja många år. De närmaste 10 åren lär han vara kvar i Sverige, som minst.

Kan du länka till detta?
2015-11-20, 12:12
  #103890
Medlem
Ydriks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av iesho
Lisa skändades på grövsta tänkbara sätt: hennes liv betraktades som värdelöst skräp. Efteråt skändades hennes kropp genom att kön och bröst blottades.

Resten är galna fantasier som inte har någon täckning. Var i FUP eller i domen står det att Lisa hängde med tejpad mun och blottad kropp, medan hon ännu levde? Ni förväxlar era egna scenarier med åklagarens.

Tingsrätten skriver i sin dom på sid 38 att; "Motivet till gärningen har varit sexuellt. Denna slutsats kan man dra av det förhållandet att Lisa Holms kläder var i oordning" samt vidare på sid 40 att; "Nerijus Belivicius har sannolikt efter det att Lisa Holm hängts upp dragit ner respektive upp hennes kläder."

Den gode experten Långström är övertygad om att dådet kan vara sexuellt motiverat men han påstår aldrig att dådet är sexuellt motiverat.

Att dådet skulle vara sexuellt motiverat förutsätter alltså att LH's kläder kommit i oordning genom att de dragits ner respektive upp vid samma tillfälle som mordet.
Att så skett är ett rent fantasifoster från utredarens sida utan några som helst bevis då ingen mer än GM har den blekaste aning om när, var eller under vilka omständigheter kläderna "dragits ner respektive upp". Experten Långström och Tingsrätten vet inte heller så de reserverar sig med ord som "kan" och "sannolikt".

Vilket är då det mest sannolika tillfället när GM skulle ha "dragit ner respektive upp hennes kläder" om inte vid den våldsamma hanteringen av kroppen när hon skulle pressas in i det trånga skåpet?
Ett fullt rimligt och mera troligt scenario är att GM tvingades lossa och dra undan kläderna därför att jacka, byxlinning och bälte tjorvade fast i den smala skåpsöppningen. GM kunde på så vis frigöra den sista millimetern som behövdes för att kunna pressa in även underkroppen.

Motivet kan inte utan vidare avfärdas som betydelselöst och kommer säkert att granskas av HR om nu NB har ett ombud med mer än en hjärncell.
Utredaren Lars Johansson inser tydligen att här kan bli problem och försöker sälja in sina fantasier i Expressen långt innan sista domen fallit som en patetisk självklarhet med orden; "– Det kan bli Saltvik för de har ju sexualbrottslingar,"
( http://www.expressen.se/gt/nerijus-bilevicius-har-fatt-hotbrev-i-haktet/ )
2015-11-20, 12:12
  #103891
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av XeniaOnatopp
Står det någonstans att blodet skulle ha flödat? På t-shirten iakttogs ett flertal blodlika besudlingar, men de kan ha kommit av droppar från halsen.

Överdelarna (liksom skärpet) är inte redovisade resultaten på. Det går inte att veta något om blodets ursprung utan det får undersökas framöver.
2015-11-20, 12:13
  #103892
Medlem
ieshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av klasAndersson198
innuti pappkärnan till tejprullen och på tejpändan så fanns bara sekret med Lisas DNA,om man bortser från en nära släkting enl,FU står inget om något blod .
gäller alltså rullen som så ordentligt lades tillbaka i sin låda ute i Ladan . Det där avhandlades här tidigare
Nej jag skrev fel, det var dna från saliv eller något liknande.
2015-11-20, 12:17
  #103893
Medlem
ieshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Blödningen är inte extern, det är mjukdelar vid brosk. Det ger inte en blödning öht som du tjatar om vilket även ses på tejp. Fatta! Detta har du tjatat om gång efter annan och det är besvarat. Det som kan ske är tungbett vid kramp. Det är minimalt med blod, knappt nåt på tejpen. Sluta tjata.
Har du någon uppfattning om var fläckarna med hennes blod på jackans baksida kan komma ifrån? FUP s.489.
__________________
Senast redigerad av iesho 2015-11-20 kl. 12:22.
2015-11-20, 12:18
  #103894
Medlem
Qwarts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av andersaanderssona
Att referera ett underlag till åtalet är alltså mystiskt. Där en räcka av fynd ledde fram till Martorp.

Sid tolv i FUP. Jag citerar texten på bilden.

Vägar där fynd gjorts. Där den RÖDA STRECKADE LINJEN just är utmärkande.

Om ni inte anser att detta stämmer, kritisera polisen, åklagaren, försvararen eller rättsväsendet. Inte oss som tittar på bilden. Har ni ens själva tittat på bilden.

Om inte dessa fynd lett fram till Martorp, hade kanske inte Lisa hittats.

Tror du den adrenalinstinne NB tänkte på det när han satt i bilen?

Det kanske är lätt att se när man får fynden presenterade på detta sätt, en karta med markerade fynd och en stor ring runt Martorp. Hade du bara sett en karta med markerade fynd, så är det väl inte alldeles givet att Lisa finns på Martorp?
2015-11-20, 12:19
  #103895
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hasselmuz
Aha, så i Engla-fallet överklagades det inte till hovrätt. Silbersky insåg att det var kört. Det borde väl NB:s advokat också göra kan man tycka.

Jag är nyfiken på vilken information hon ger sin klient. " Det har aldrig varit tal om att byta advokat" säger hon till media. Frågan är: har hon informerat NB att han har möjlighet att byta advokat?

Någon kanske borde tipsa hans mor om att han borde byta advokat. Expressen kanske.

Om han inte börjar prata så har det nog
ingen som helst betydelse vilken advokat han har.
2015-11-20, 12:22
  #103896
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av klasAndersson198
innuti pappkärnan till tejprullen och på tejpändan så fanns bara sekret med Lisas DNA,om man bortser från en nära släkting enl,FU står inget om något blod .
gäller alltså rullen som så ordentligt lades tillbaka i sin låda ute i Ladan . Det där avhandlades här tidigare

Det var väl två olika tejprullar som användes?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in