Teknisk sett så finns det väldigt lite som talar emot att fingret inte skulle gå upp och leka vid 500-530 nivåerna igen väldigt snart.
Frågan är vad som sker efter rapport. Det är här det blir väldigt svårt att förutse något då fingret brukar vara riktigt vått och kan glida lite var som helst när man minst anar det.
Personligen har jag inte bestämt mig helt. Kanske säljer jag innan rapport, eller så säljer jag hälften och väntar att se vad som händer i rapporten. Det finns dock kända skribenter som är säkra på att denna rapporten kommer att vara riktigt fin, men det som jag diskuterar är ju förstås vad som kommer hända på kort sikt (då på lång sikt vet vi alla att kursen ska upp till stratosfären de närmsta åren

).
Vi har sett en väldigt stor rekyl efter raset, som dock inte hade något som helst med bolaget i sig självt att göra. Det var vid denna botten jag köpte in mig. Nu är vi uppe i de nivåer igen som det var innan det började att spåra ut, men jag vill rida lite mer på vågen fram till rapport.
Dock så tror jag att folk är lite mer ödmjuka nu efter det stora raset, de har insett hur jävligt de kan bränna sig på fingret. Därför tror jag att folk tar lite mer defensiva positioner och vinstsäkrar vid rapport. Sell on news.
Frågan är som sagt ifall man ska sälja allt eller hälften innan rapport, därefter köpa in sig igen när det har fallit igen för att sedan ligga lång i rekylen uppåt.