2006-10-31, 19:14
  #1
Medlem
wolframs avatar
En person ska utbilda sig till snickare. Tydligen så finns det fler sökande än det finns platser och utbildningen kräver att man ska skicka ett brev till dem där man beskriver varför man vill bli snickare. Vad tror ni skulle vara bra att skriva i ett sådant brev. Utom det uppenbara att man är intresserad av att snickra o.s.v.
Citera
2006-10-31, 20:27
  #2
Bannlyst
Glom det ar. Det basta du kan gora ar att ga direkt till en byggfirma eller fraga nagon du kanner inom yrket och fraga om du kan borja som larling med riktigt daligt lon.
Citera
2006-10-31, 22:17
  #3
Medlem
z0mbies avatar
har du någon tidigare erfarenhet inom yrket?
Citera
2006-11-09, 22:09
  #4
Medlem
karykhs avatar
Låt oss anta att han inte har det, finns det någon chans?
Citera
2006-11-10, 17:44
  #5
Medlem
Zdravkovics avatar
Fan dom där utbildningarna är ju usla, tror inte ens man får csn-stöd..

Lärlingsvägen är den enda rätta!
Citera
2006-11-11, 01:31
  #6
Medlem
DunderKs avatar
Nu låter ni jävligt negativa, skadar väl knappast om att kunna yrket och praktisera på olika företag innan man sätter igång som lärling!
Lärlingstiden blir väl även kortare ifall man är utbildad, samt att man får in ett fot i branchen. Ett år får man gå som lärling ifall man läser till snickare på komvux, under den perioden kan man stå ut med kass lön.

blev lite OT nu, kan dessvärre inte besvara din fråga, men kanske hjälper ifall man skriver att man har kontakter inom bygg osv.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in