2015-10-28, 13:23
  #87793
Medlem
rotesaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av allegrageller
Följande är ganska häpnadsväckande:



Vi tycker det är viktigt att vi lyfter fram det.
13:17, 28 October 2015
Det är tejpning och sådana saker som förekommer, säger Inger Rönnbäck.
13:17, 28 October 2015
Brodern har sagt i förhör att han är väldigt intresserad av grov pornografi.
13:17, 28 October 2015
Vad gäller de grovt pornografiska bilderna som åklagaren inte gjrot en sak av, vill Inger Rönnbäck betona att de finns i förundersökningen och de till större del finns i broderns dator.

Hon utnyttjar frånvaron av protokollförda förhör med IB och AB.
Överdriver dom till gränsen på lögn.

Börjar lukta oetik..

Wennerholm:
"– Men det är märkligt hur vi kan ha så olika uppfattningar om vad brodern och frun har sagt i förhör. Jag måste säga att jag är väldigt upprörd att advokaten säger att brodern är väldigt intresserad av grovt pornografi. Det är på gränsen till förtal, säger Lars-Göran Wennerholm."
2015-10-28, 13:23
  #87794
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av blackmolly123
Har du någon källa på att Lisas pappa har fått gå in till arresten och tittat på NB och skakat på huvudet? Menar då någon trovärdig källa.

Dom har bevaknings kamrer där inne, så dom kunde om dom vetat, ta fram det!
Men någon sådan kommentar har inte framkommit av polisen!
Som styrker, att holm inte varit där!
2015-10-28, 13:24
  #87795
Medlem
Vad sager ni om det här? Likhet inför lagen?

Citat:
Inger Rönnbäck menar att Nerijus Belivius blivit negativt särbehandlad under utredningens gång:
"Man undersökte väldigt noga hans bil. Och man undersökte väldigt noga godsägarens bil. Man fann ingenting i bilarna. Med Nerijus bil blev resultatet att undersökningen "talade varken för eller emot" att Lisa hade transporterats i den. Slutsatsen med hans bil blev "Inga fynd talar för att offret har transporterats i fordonet"", säger hon.
2015-10-28, 13:24
  #87796
Bannlyst
Tunnelsyn över tunnlanden
Citat:
Ursprungligen postat av blackmolly123
Så här svarar forskaren (sexualbrott KS) på frågan om tejpning m.m (Fup sid 1001)
Citat:
Citat:
De särskilda förhållandena beträffande offrets klädsel och DNA-fynd pekar mot möjliga sexuella motiv. Tejpning och upphängning kan vara medel för att totalt kontrollera, dominera och därefter döda ett brottsoffer. Detta kan i sin tur vara för att iscensätta sexuellt sadistiska impulser och fantasier som förövaren ofta haft under en längre tid, ibland prövat delar av i förväg och i brottet eftersträvat att tillfredsställa. Under vissa omständigheter; i kombination med specifika uppväxtförhållanden, social isolering, sexuell upptagenhet och nedsatt sexuell funktionsförmåga, anses sexuellt sadistiska fantasier och tändningsmönster kunna leda till allvarligt och tom dödande sexuellt våld.

Ok, där är vi helt överens. Den sociala isolationen men självklart också den kommande 50 procentiga förlusten av socialt umgänge i en redan isolerad situation, det är rimligen tidsmässiga triggern.

De specifika uppväxt villkoren är nog just det där med att ha känt sig blivit förvisad ut i kylan när den duktiga mamman tar nya adoptivbarn. Och just detta sköna i att trycka ner kvinnor måste nog komma därifrån någonstans. Nerijus uppger att han sett Lisas Pappa i arresten, vilket kanske är ett lysande villospår, men appropå släkt och anhöriga kanske det vore mer relevant om har han 2 halvsystrar som heter Karolina och Gabrielė som han upplevt tagit mammuttens bröst från honom men det kunde han inte göra så mycket åt. Men kan dock ha skapat en grundläggande otrygghet när flickor bara kan komma och ta plats, hans plats. Mammas tutte men det kommer han aldrig att säga. Men i så fall kanske det är just speciella uppväxtvillkor?

Han älskar mamma som en beroende gör, men gör det för att han inte fått det han behöver för att släppa taget verkar det som, väldig mix där. Men han hatar sitt beroende av mammutten.

Men Kontroll. Visst fan är det kontroll det handlar om! Han höll just på att förlora kontrollen och balansen pga av förlusten av den han stod på, brodern. trodde mer att ögonlocken skulle skäras av ifall någon inte tog honom på allvar, men med mera läsning så ser jag att ett öga var otejpat.

Då har han ett offer med fullständigt fokus som han har arrangerat där bara för att se henne dö. Det är enögd tunnelsyn det. Han är så lugn han kan och vill inte störa men tvingas ut och tunnla klubban. Energin kommer och lättnaden infinner sig. Hon får inte se honom förlora kontrollen i sin orgasm, så han drar sig undan igen och låter den främre tunnelgången gå innan han kommer tillbaka in igen med en stor nolla i munnen som formad till en tunnel, genuint och äkta.

Nogsamt kontrollerad tillbaka igen. Men dör du nu? Varför är du sådan? Är det din kontakt med naturen, för gravitationen är väl naturlig? Det här är inte killen med plockepinn som främsta faiblesse.
2015-10-28, 13:24
  #87797
Medlem
Angående det korta tidsspannet för mord och bortförande och gömmande av kroppen.

TheForeigner gör en tidtabell där även Jönssons fru och son är med. Jönssons fru uppger att hon sett MGM runt 18.00 vid huset och GJ uppger 18.15. Dessa två uttalanden finns INTE med när tex GP gör samma tidtabell. Om dessa är osäkra (är de det?) så finns ju tidsspannet ända till 18.30-18.35 och stämmer då med tidsangivelserna för när MGM har setts i bil från Martorp. Då är det helt plötsligt inte så kort om tid.

Har sedan Irina startat Skype-sessionen med mamman (finns ngn telefonkontakt mellan MGM och Irina innan han kommer hem på söndagen där han kan ha uppmanat till det?) så vidgas tidsfönstret ytterligare.
__________________
Senast redigerad av Fårfällen 2015-10-28 kl. 13:35.
2015-10-28, 13:24
  #87798
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LA-B
Dom har bevaknings kamrer där inne, så dom kunde om dom vetat, ta fram det!
Men någon sådan kommentar har inte framkommit av polisen!
Som styrker, att holm inte varit där!

Jo, de har kollat upp detta med SH. Du får kolla upp det i FUP. Dessutom får SH inte komma ner dit.
2015-10-28, 13:25
  #87799
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av crameol
Håller med. Gillar honom av det som framgått!

Verkligen? Han som brukar försvara sexualbrottslingar. Konstigt att inte fam (läs pappa Holm) valde ett vant målsägandebiträde som människor som är brottsoffer brukar göra.
2015-10-28, 13:25
  #87800
Medlem
"Jag måste säga att jag är väldigt upprörd att advokaten säger att brodern är väldigt intresserad av grovt pornografi. Det är på gränsen till förtal, säger Lars-Göran Wennerholm."

Kärringen (GMs advokat) ljuger på bra. Lars-Göran har rätt.
2015-10-28, 13:26
  #87801
Medlem
Citat:
jag blir väldigt upprörd när Inger Rönnbäck säger att brodern gillar våldsporr. Det är näst intill förtal", säger vice chefsåklagare Lars-Göran Wennerholm.

Nu blir jag förvånad, framgår inte det ganska tydligt av FUP:n? Har åklagaren inte last FUP?
2015-10-28, 13:27
  #87802
Medlem
Lischos avatar
Förresten, är det någon som vet hur länge rättegången väntas pågå?
2015-10-28, 13:27
  #87803
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av crameol
Står i FUP i förhör med NB. Detta är något NB hittat på/fått för sig.

Det var så jag tänkte. Endera rent påhitt eller kanske mardrömmar/hallucinationer pga det han gjort.
2015-10-28, 13:27
  #87804
Medlem
Det känns som advokaten inte har några egna uppslag utan läser Flashback och lyssnar på GWP.

Flashbacks tvivlare tittar på familjen Jönsson. GW Persson uttalade sig sig (Brottsplats Sverige) som att "skulle man börja skylla på brodern, då kan det bli lite komplicerat.."

Inger hänger på...

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in