2015-10-27, 00:40
  #1573
Medlem
Jahannams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Alberto-del-Rio
Tycker inte att du ska rösta på sd.
Det finns en bra dikt av Martin Niemöller som beskriver hur liknande partier fungerar




Det kommer inte stanna vid nyanlända invandrare eller vid utomeuropeiska invandrare. När de är klara med de förstnämnda finns det bara de andra kvar. Då ger de sig på dem. De måste alltid ha "the others" att peka på och skylla alla problem på. Så även om du inte känner dig träffad just nu så är det naivt att tro att det kommer stanna där.

Sd och deras fotfolk älskar när invandrare sympatiserar med dem för då kan de peka på dem och säga "titta till och med invandrare röstar på oss". Det är ungefär som när någon säger "några av mina bästa vänner är invandrare" för att sedan säga något sjukt rasistiskt. De tror att det är ett alibi för att säga vad de vill.

Men visst. Det är en demokrati så rösta på vad du vill. Men tänk vad tur att de inte satt vid makten när dina föräldrar kom hit.

Edit:


Det här är faktiskt helt sant. Ledningen försöker alltid framstå som att de egentligen inte har något emot invandrare (även om det kan ifrågasättas). Men för fotfolket kommer du alltid bara vara en blatte.

Tack för kritiken, trodde aldrig jag skulle få se lugn och sansad anti-SD kritik här inne.

Så det du säger är att när SD fått makten så kommer massutvisningar börja ske? Av alla skötsamma invandrare också? Är du säker att det inte är någon skrämselpropaganda som du fått det där ifrån? Vart någonstans står det specifikt att de vill göra så?

Finns massvis av både utrikes och inrikesfödda invandrare som har anknytning till "SD-rörelsen" på ett eller annat sätt. Tino Sanandaji är ett exempel. Kommer han också utvisas? Jag vet inte riktigt, men det känns lite som att skjuta sig själv i foten.

Och sist men inte minst, vad är dina egna partisympatier? (frågar eftersom det hjälper och få veta åt vilket håll denna kritik kommer ifrån)

Citat:
Ursprungligen postat av Orden
Du är alltså kulturrasist...



..som tror på rasistmyter...


...och nu börjar du undra lite försiktigt om du ska rösta på SD? Jo du, det kommer säkert finns en en hel bunt totalt känslostyrda i tråden som lyckas intala sig själva att det är sant.

Men seriöst nu, försöker inte vara rasistisk på något vis alls. Jag har vuxit upp i nära kontakt med denna kultur/mentalitet så jag vet exakt vad det är jag pratar om. Det finns en bra anledning till varför jag reagerar så starkt. Traditioner, hudfärg, språk, etc är saker som är helt irrelevanta med det jag försöker säga. Folk ska få göra vad fasen de vill så länge man inte förtrycker andra, men det finns helt enkelt kulturella drag hos vissa folkgrupper där friheter som råder i Sverige absolut inte respekteras. Varför går det inte att föra fram kritik mot detta beteende utan att det förvirras med etnicitet och utseende?

I förorten jag växte upp i så var hederskultur rätt vanligt. Jag var själv utsatt för det av ett fåtal familjer, men tack och lov bara extremt lindrigt. Familjer som hade döttrar som hade relationer/sexuellt umgänge med folk utav annan etnicitet eller religion blev utsatta för våld och hot ibland till och med dödlig utgång (som ibland även dykt upp i media). Dessa människor blir många fler här nu och de har ingen som helst avsikt att anpassa sig. Hur kommer Sveriges och det svenska folkets mentalitet påverkas i framtiden om vi tillåter detta beteende? År ut och år in? Vad skulle det kallas om svenska familjer betedde sig likadant? Rasism? Vore det inte mer än rätt att då kalla folk med detta beteende för rasister? Ska vi låta många rasister att komma hit då?

Slutligen för att knyta detta till trådens topic: Jag ser just nu SD som det enda alternativet som vågar takla detta problem. Alla andra politiker beter sig som små barn som fått sitt godis ifråntaget. Är det rätt eller fel av mig och rösta på de? Varför/varför inte?
Citera
2015-10-27, 00:50
  #1574
Medlem
Jahannams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av RingRing2014
Jag vill rikta ett tack till alla med rötter utanför Sverige som värnar och är rädda om det svenska och europeiska sättet att vara och kulturen. Ni ser problemen, ni kanske till och med ser problemen tydligare än många etniska svenskar. Ni är en VIKTIG del i kampen om ett sekulärt fritt land utan religiös idioti, patriarkal unkenhet, nedtryckandet av kvinnor, medeltidsvärderingar, ovetenskaplig sago-galenskap och nationell splittring.

Ni är Greker, Iranier, Balkan, Chilenare, Finnar, Balter, Japaner, Ryssar, Polacker, Ungrare, Italienare, Bosnier och allt möjligt. Vi behöver er så djävla mycket nu.

Ni säger det öppet ni säger det tydligt.


Tack från hjärtat! Det är vi tillsammans som är det riktiga gamla Sverige nu.


SD 2018, nu vinner vi.

Tack för de fina orden, men innan du klappar mig på ryggen så vill jag bara påpeka att jag inte bestämt mig om det blir en röst på SD än. Vill höra folks åsikter, kunskaper och erfarenheter från alla håll. Står själv även för social uteslutning av många vänner jag tycker om så därför vill jag grundligt gå igenom detta innan jag tar ställning.
Citera
2015-10-27, 01:00
  #1575
Medlem
Thelonegunmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jahannam
Tack för de fina orden, men innan du klappar mig på ryggen så vill jag bara påpeka att jag inte bestämt mig om det blir en röst på SD än. Vill höra folks åsikter, kunskaper och erfarenheter från alla håll. Står själv även för social uteslutning av många vänner jag tycker om så därför vill jag grundligt gå igenom detta innan jag tar ställning.
Om du funderar på att äta av det förbjudna äpplet kommer du nog göra det till slut.

Om du har invandrarbakgrund så förstår du säkerligen hur sd tänker, att de försöker rädda en nation i fritt fall och precis som ditt eget land värnar om sin kulturella identitet. Sverige/Norden är trots allt en unik nation med inhemsk kultur och förtjänar sin existens precis som de flesta etnocentriska grupper på jorden. Men dina motiv bör vara som mina att huvudlös invandring skapar en mängd problem och i synnerhet ekonomiska då integration blir omöjlig samt att lågavlönade jobb inte längre finns. Sverige kommer inte att vara ett attraktivt invandrarland framöver om välfärdssamhället krackelerar och det är precis vad vi ser just nu. SD är det enda parti som varit ärliga mot sin inhemska befolkning så det ger dem trovärdighet.
Citera
2015-10-27, 01:30
  #1576
Medlem
Jahannams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thelonegunman
Om du funderar på att äta av det förbjudna äpplet kommer du nog göra det till slut.

Om du har invandrarbakgrund så förstår du säkerligen hur sd tänker, att de försöker rädda en nation i fritt fall och precis som ditt eget land värnar om sin kulturella identitet. Sverige/Norden är trots allt en unik nation med inhemsk kultur och förtjänar sin existens precis som de flesta etnocentriska grupper på jorden. Men dina motiv bör vara som mina att huvudlös invandring skapar en mängd problem och i synnerhet ekonomiska då integration blir omöjlig samt att lågavlönade jobb inte längre finns. Sverige kommer inte att vara ett attraktivt invandrarland framöver om välfärdssamhället krackelerar och det är precis vad vi ser just nu. SD är det enda parti som varit ärliga mot sin inhemska befolkning så det ger dem trovärdighet.

Det är klart att jag förstår de, jag förstår även hur de i vänstern och i alliansen tänker. Det är hjärtat före hjärnan. Det är beröringsskräck gentemot SD. Det är skepticism mot deras förflutna. Det är och värna om goda värderingar och alla människors lika värde...

Men problemen löser sig inte om vi sitter och pratar om mänskliga rättigheter, asylrätten och hur synd det är om folk på flykt. Vi missar poängen totalt då. Det kommer alltid vara krig och elände överallt oavsett hur mycket flyktingar vi tar emot. Vi kan inte rädda hela världen. Vi kan inte erbjuda goda förutsättningar för alla.

Jag vill bara känna att jag gör rätt val nu och inte gör ett misstag som jag med skam kommer sitta och berätta för folk när jag är gammal och skröplig. Jag vill värna om Sverige, men jag vill inte att fel personer ska drabbas, inklusive mig själv och mina nära och kära.
__________________
Senast redigerad av Jahannam 2015-10-27 kl. 01:33.
Citera
2015-10-27, 02:48
  #1577
Medlem
frdks avatar
Det finns vissa som bestämt vet vad ett parti är för "något". SD är både det ena, SD är det andra..
De med starkast driv att förklara är av knappast någon tillfällighet politiska aktiva på motsatt sida.

Du låter påläst och intelligent nog för att kunna se genom propaganda
Du bör också känna när rimligheten övergår till illusion..
i en sån här polerad fråga är det lätt att dras med i ap-klacken på fotobllsmatchen.
Men viktigt man kan göra är se fakta och konsekvenser av faktan.

• I år kommer lika många nya människor till landet som ett nytt jönköping.
• Minst 1,5 skolor måste öppnas varje dag för att kunna ge dem alla den SFI de behöver (för att inte prata om alla andra samhällsfunktioner) En halv miljon kostar varje flykting per år enl. norsk uträkning.
• Sveriges kommun skriker att de inte klarar mer.
• Invandringskostnaden är start dubbelt så stor som vad försvaret kostar.
• Brotten ökar lavinartat, våldtäkter, rån och narkotika på främsta plats. Du har själv sett effekten av ett förortsliv, är dit vi kommer förvissa hoppfulla människor.

Jag önskar man kunde hjälpa alla, jag gör verkligen det. Tror det är otroligt mycket kompetenta och smarta människor där som kan tillföra sverige mycket.
Men först städar man sitt hus och förbereder gästrummen, innan man bjuder in sina gäster.
Just nu lockar vi med bidrag för att skicka alla in i utanförskap och kriminalitet.
inte okey någonsin!
Citera
2015-10-27, 02:48
  #1578
Medlem

Äh men vem bryr sig. Du verkar redan bestämt dig så om du vill vara en onkel Tom så varsågod. Men tror inte att du blir accepterad av dem för att du böjer dig fram och tar emot. Du är på flashback men har fortfarande inte lärt dig hur dom tänker. Kebabteckniker, skäggbarn, lyxmigranter, alla ord är ord som beskriver DIG. Tror du att det handlar "om att minska invandringen för att skydda välfärden?" tycker du uttryck som de pekar åt det hållet? En sak till ska du veta, jag vet att iranier gärna distanserar sig från araber. Men tror du på allvar att de bryr sig? Hade du gått på Öresundsbron hade de velat skjuta ner dig med maskingevär precis som alla andra från regionen.

Dessutom, de bryr sig inte om "skötsamma invandrare". De tänker fortfarande hindra dem från att yttra sin kultur som de vill, trots att de är "skötsamma invandrare". Du tänker helt fel. Invandrare ska inte behöva vara sköta sig mer än vad andra gör. Igen Onkel Tom, sluta buga med mössan i hand, det här är ditt land lika mycket som någon annan medborgares så sluta skämmas och ta för dig istället.

Det är tragiskt att se vad vissa gör för att passa in. Men när du börjar hänga med dina nya sd-vänner, hur tror du de pratar om dig när du inte är där? Vilka ord används då? Vilken syn har de på dig och din familj? Inbillar du dig att du någonsin kommer vara lika mycket värd i deras ögon?

Sedan missförtår du mig. Jag har inte nämnt massavisningar eller något annat. Min poäng är att folk och partier av den sorten lever på att ha "the others" att peka finger på. På 30-talet var det judar. På 80-talet var det Chilenare, På 90-talet var det juggar. På 00-talet var det afghaner. Förstår du inte? De kommer alltid ha någon att skylla på så när de tagit bort rättigheterna för en grupp tror du de stannar då?

jaja, det börjar bli sent och ärligt talat bryr jag mig inte. Rösta vad fan du vill. Men gråt inte när du inte har rätt att utöva din kultur, tala ditt språk eller be till vilken gud du vill.
Citera
2015-10-27, 07:12
  #1579
Medlem
AnnaPetrovnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jahannam
Hej

Har rätt mycket jag egentligen vill säga, men ska försöka fatta mig kort.

Jag har länge funderat på om jag ska rösta på SD eller inte. Tycker politiken blivit så sjukt barnslig och invandringsvolymerna allt för heliga. Jag bryr mig om det här landet väldigt mycket och denna okontrollerade massimport av folk med kulturell bakåt-mentalitet gör mig därför mycket oroad för den verklighet som våra barn kommer ställas inför i framtiden. Är själv uppvuxen i en invandrartät förort och kan säga att det är ingen uppväxt jag önskar någon. Folk som fick mina föräldrar att lämna sitt land och komma till Sverige befinner sig nu här och implementerar samma idioti nu som då.

Där står SD som det enda vettiga alternativet med en lösning som inga andra partier ens vill tala om. Mitt problem med SD är dock att de verkar ha en hel del andra synpunkter som gör mig oroad.

Dubbelt medborgarskap t.ex. Vet att de är uttalade motståndare till det. Mina föräldrar har dubbelt medborgarskap. Vad händer med de? Strängare straff för narkotikabrott. Innebär det att jag, som även ser väldigt utländsk ut, kommer få ett långt fängelsestraff för att röka en spliff? Deras flört med kristendomen. Kommer det innebära en degradering av det sekulära Sverige?

Inser kanske att flashback inte är det bästa stället att fråga om råd då det finns många SD fanboys här och vill understryka att ni gärna får komma med anti-SD kritik också.

Ska jag rösta på SD eller inte?

Klart man ska rösta på SD. Dom är ju samma ands barn som alla andra reaktionära rörelser som har luft under vingarna genom stöd hos unga män och gamla gubbar främst. IS är ett annat exempel men dom kommer väl inte in i riksdan, inte än i vart fall.
Men som sagt, unga militanta gaphalsar ivrigt påhejade av ett gäng gamla snuskgubbar. Om dom sen skriker allah akbar eller klubba blatte beror bara på geografin.
Lycka till!
Citera
2015-10-27, 07:24
  #1580
Medlem
TheAssRapists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Newcastle76
Funderar på samma sak.

Problemet är att det finns för många korkade SD:are i partiet.
SD har ett gyllene läge att framstå som det enda valbara alternativet i Sverige och att "slå in matchbollen" med det läge vi har i Sverige idag.
Då kommer Ekeroth och andra idioter och gör direkt rasistiska uttalanden som ett kommunalråd från Klippan gjorde då hon "skulle stå på Öresundsbron med en kulspruta och möta flyktingarna". Sådana uttalande tar bort den seriösa stämpel Åkesson, Karlsson och Jomshof vill sätta på SD.


Jag kommer dock ändå rösta på SD alla dagar i veckan eftersom en stängning av Sveriges gränser i nuläget är det ända som kan rädda Sverige.
Jag har tidigare röstat på M men sedan jag fått klart för mig att Reinfeldt genom migrationsuppgörelsen med Mp 2011 är den största förrädaren som detta landet haft under modern tid så är valet givet.

Din fråga är berättigad men svaret är enkelt, vill du att dina föräldrar ska få bra äldrevård, att dina barn ska få en bra skola och omsorg och du själv slippa jobba tills du är 75 så är SD det ända valet.

Precis. Så länge SD består av 95% efterblivna rövhål är det inte ett parti en normal människa röstar på.
Citera
2015-10-27, 08:14
  #1581
Moderator
Siegfrids avatar
Infogade ämne.
Mod.
Citera
2015-10-27, 08:27
  #1582
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheAssRapist
Precis. Så länge SD består av 95% efterblivna rövhål är det inte ett parti en normal människa röstar på.

Du föredrar alltså ett parti med en högre begåvningsgrad, i någon mening? Då undrar jag stilla; vilket då?
Citera
2015-10-27, 08:51
  #1583
Medlem
goran744s avatar
Jag ser SD som ett politiskt parti som alla de övriga partierna.
Har vänner från andra kulturer som röstat SD.
Ska rösta på SD 2018
Har inga problem att säga det högt om någon börjar prata politik med mig.
Kan säga det både till Svenskar och människor från andra länder.
__________________
Senast redigerad av goran744 2015-10-27 kl. 09:01.
Citera
2015-10-27, 08:59
  #1584
Medlem
TheAssRapists avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sjalvebastedrang
Du föredrar alltså ett parti med en högre begåvningsgrad, i någon mening? Då undrar jag stilla; vilket då?

jag är anarkist. Röstar inte på något skit parti
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in