2015-10-24, 17:21
  #83245
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HatadAvGud
Han duschade INTE en gång i månaden - han duschade inte ofta däremot. Hustrun tog tillbaka det yttrandet om jag förstår skribenterna som läst FUPen --och hans bror sade också nåt i stil med en gång i veckan. Men han kan ju omöjligt vara vetande om varje gånga han duschar. Så det kan ju vara oftare rent av.

Det där skitandet. Är det klarlagt att det skedde i samma veva som brottet? Gammal korv som ligger? Kan ju tänka mig att magen behövde tömmas när anspänningen/adrenalinet slog av/på. Där kan vi snacka om att lämna DNA. Man undrar ju lite smått om det kan finnas en medhjälpare, men det lär vi aldrig få veta. Kanske pratar fanskapet till slut. Går det att undersöka han om haft droger/alkohol i kroppen vid tillfället?

NB sa i ett av förhören att det var någon gång tidigare när han hade ätit något och blivit dålig i magen.
2015-10-24, 17:21
  #83246
Medlem
rubin22s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GeneralTutte
Men är det verkligen ett brott att spruta sperma på väggar och i handfat i ett äckligt rum som det som visas i Fup?

Vem har skrivit att det är ett brott?
2015-10-24, 17:23
  #83247
Medlem
rubin22s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HeltVild
NB sa i ett av förhören att det var någon gång tidigare när han hade ätit något och blivit dålig i magen.

Men då tar man för i helvetet, bort det sen!

Jäkla äckel, tror jag kräks!
2015-10-24, 17:28
  #83248
Medlem
Ferry31s avatar
En annan grej som är konstig är att det är en klar tidsintervall mellan att Lisas kollegor lämnar och att NB tar kontakt med Lisa. 18:10 lämnar kollegorna och då står garanterat fanskapet och observerar dem från ladan, för att sedan se Lisa gå ensam runt knuten till sin moped. Sen 18:26 sker fickringningen och vi kan väl ponera att "det är klart" som Lisa hörs säga, är ett svar till NB som frågar om något. Troligtvis om hjälp med något i ladan. Det är alltså en dryg kvart däremellan vilket är lite konstigt. NB visste garanterat att han hade sin chans och för hur längre tid han väntar, desto större blir risken att Lisa sticker och därmed missar han sin "chans". Har han stått och förberett i ladan när han ser att Lisa är ensam kvar? Har han gått runt och velat och haft svårt att bestämma sig för ifall han ska göra det? Har han kommit ner tidigare och iskallt stått och socialiserat med henne för att försöka vinna hennes förtroende?

Skulle vara skönt om den jävla dåren började snacka. Det minsta vi kan begära nu är att han reder ut de sista frågetecknen som återstår.
2015-10-24, 17:28
  #83249
Medlem
Formsvackas avatar
Någon som har koll på varför han sprutade sin litauiska säd på väggar och armatur?
2015-10-24, 17:30
  #83250
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av angladotter
Vad som förbryllar mig är att alltsamman måste ha gått så snabbt. Tidpunkterna nedan är de som polisen redovisat efter förhör med vittnen.

18.22 Lisa Holm skickar sms till sin pappa
18.26 "Fickringning" från Lisa till hennes far som hör henne säga "Det är klart". (Troligen Lisas svar när Nerijus frågar om hon vill hjälpa honom med något.)
18.39 Lisas telefon är fortfarande påslagen.
18.51 (senast) G*stav Jönsson passerar ladan och ser en grå hantverkarbil utanför kaféet (Nerijus VW Sharan)
18.56 (senast) H*nrik Jönsson passerar ladan. Den grå bilen är då borta (kanske inkörd bakom ladan för att forsla bort Lisas kropp)
18.59 Lisas telefon är inte längre påslagen.
19.00 (cirka) Vittnena L*rs och M*lin ser en silvergrå Litauenmärkt bil (Nerijus VW Sharan) köra i hög hastighet på vägen från Blomberg till Martorp.
[19.05-19.20 Nerijus gömmer Lisas kropp i den dammiga byssjan och hennes hjälm och jacka i en rishög.]
19.20 (cirka) Vittnena Th*mas och Ann*ka ser Nerijus VW Sharan köra på vägen från Martorp mot Blomberg.
[Irina ser att Nerijus kommit hem. Sitter och röker på trappan.]
19.25 (cirka) G*stav Jönsson åker förbi.
[Irina ser att Nirijus byxor är vitdammiga nedanför knäna och lägger dem i tvättmaskinen.]
19.35-19.51 Nerijus talar med sin mamma på Skype.
20.00 Nerijus och Irina åker till Källby.
20.07-20.11 Neriijus och Irina köper pizza hos Handlar'n i Källby.

Överfallet, tejpningen, hängningen, nedtagningen och bortforslandet av kroppen från ladan kan således inte ha tagit mer än sammanlagt 30 minuter.

Bra sammanställning (med reservation att jag ej dubbelkollat alla tider)
Kan dock inte se problemet med halvtimmen med tillägg att det är c:a-tider.

Överfallet tog garanterat inte mer än nån minut inkl. att släpa in henne.
Lägger till nån minut att tvinga in henne i rummet alternativt bära henne. 5 minuter har gått.
Antingen har rummet förberetts och det går fortare eller så ägnar han sig åt detta en stund. Kanske 10 min. att hänga upp henne.
Det kan nu ha gått c:a en kvart. Hon avlider inom 5 minuter när äcklet beundrar sitt verk och ejakulerar antingen vid fönstret eller rätt av i byxorna av upphetsning - sen skär han ner henne. Bilen har han säkert kört till baksidan. Han är garanterat stressad över att upptäckas så jag tror på ett mkt högt tempo i efterförloppet. Ser det som slarv att både repbitar och vissa tillhörigheter blir kvar i ladan.
Han kör till Martorp i hög hastighet och resan iakttas av ett vittne.

Mission completed. Jag tror han var väl förberedd - ända fram till efterförloppet. Han verkar ha suktat efter detta, kollat porr, runkat i fönstret och slutligen bestämt sig för att leta offer.
Efterförloppet är mer kaotisk och där tror jag stress ska läggas till. Boden vid Martorp fanns nog med i planeringen men han hade tänkt flytta henne. Han missade dock de snabba och enorma sökinsatserna som förstörde planerna.
2015-10-24, 17:30
  #83251
Medlem
Venators avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vanstyretstid
Om GM behandlat hennes kropp som
det vore en docka är det fullt möjligt
att en ung flicka får plats och ligger under kläderna.
Det ska på avvägar läkt ut att hon var bruten osv.
Fy fan!

Vad som "läckt ut" kan du glömma nu, läs i FUP! Där finns rättsmedicinska utlåtanden och inget sådant beskrivs.

Utöver skadorna på halsen var det väl bara något blåmärke om jag inte läst väldigt slarvigt...
2015-10-24, 17:30
  #83252
Medlem
Bara jag som inte kan ladda hem fup??? Har Android tele..
2015-10-24, 17:30
  #83253
Medlem
Vad lär vi av dethär?

Om en utlänning ber om hjälp med något är det bästa att svara Nej.
Inte värt risken.
2015-10-24, 17:31
  #83254
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Formsvacka
Någon som har koll på varför han sprutade sin litauiska säd på väggar och armatur?

Stående teorin är att han onanerat därinne, lättat på trycket, kanske t.om kollat på de som jobbat på kaféet under tiden.
2015-10-24, 17:31
  #83255
Medlem
wwrs avatar
BO:s tillstånd när hon hängdes borde väl ha varit något av dessa
1. Vid liv och fysiskt fullt fungerande
2. Påverkad (groggy) av t.ex strypning eller kvävning. Tejpen BEDÖMS dock ha kommit på efter snaran, t.o.m. när hon hängde i den, vad jag förstår.
3. Död

Jag kan inte detaljerna. Borde någon ha hört ev rop på hjälp eller fanns inga andra i närheten?
__________________
Senast redigerad av wwr 2015-10-24 kl. 17:34.
2015-10-24, 17:33
  #83256
Medlem
Ferry31s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HatadAvGud
Han duschade INTE en gång i månaden - han duschade inte ofta däremot. Hustrun tog tillbaka det yttrandet om jag förstår skribenterna som läst FUPen --och hans bror sade också nåt i stil med en gång i veckan. Men han kan ju omöjligt vara vetande om varje gånga han duschar. Så det kan ju vara oftare rent av.

Det där skitandet. Är det klarlagt att det skedde i samma veva som brottet? Gammal korv som ligger? Kan ju tänka mig att magen behövde tömmas när anspänningen/adrenalinet slog av/på. Där kan vi snacka om att lämna DNA. Man undrar ju lite smått om det kan finnas en medhjälpare, men det lär vi aldrig få veta. Kanske pratar fanskapet till slut. Går det att undersöka han om haft droger/alkohol i kroppen vid tillfället?

Det är nog rätt omöjligt. Även om man kan spåra narkotika så kan han ju ha tagit det när som helst, behöver inte vara relaterat till brottet. Däremot söp han ju rätt ofta och sannolikheten att han var berusad under det här dådet känns väl ganska stor. Försvagar impulskontrollen, gör honom mer aggressiv, försämrar konsekvenstänkandet etc.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in