Citat:
Ursprungligen postat av
NirvanA
Studier i juridik lämnar jag åt de utvalda
Kritiken gällde väl de andra tvås inblandning som man inte har några riktiga förklaringar till och de är därför avskrivna, spontant känns väl inte det optimalt.
Håller med dig om att det är underligt. Men Polisen verkar anse att dom är oskyldiga bortom allt rimligt tvivel.. I mitt inlägg så syftade jag på bevisningen emot GM.
Citat:
Ursprungligen postat av
micro113
Fast läser man vad som sägs om DNA:at så utesluter de inte det - de säger att det kan komma från Irina, överförts av NB eller på något annat sätt. De lämnar öppet i den delen.
Däremot så är DNA:t inte avsatt inuti trosan utan på trosans utsida ..
Sid 921
På Lisas trosa, på rätsidan av framstycket säkrades Irinas DNA. Detta kan tala för att
Irina själv har överfört sitt DNA till trosan genom kontakt med dess framstycke. Det
kan också ha skett en kontaminering från Nerijus eller på annat sätt.
Håller med att det är konstigt. Men jag tvivlar inte en sekund på att Polisen inte lade ner utredningen emot henne lättsinnigt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ferry31
Börjar bli mer och mer arg när jag tänker kring motivbilden i det här fallet. Kring vissa mord kan jag ändå ha en förståelse för varför någon slaktas. Inte så att det är rätt, men att det finns ett motiv man kan förstå. Svartsjuka, konflikt om pengar, saker som sker i stridens hetta osv.
Fast i det här fallet är det fan ett bisarrt sexuellt motiv bakom. Det är fan svårt att finna ord för det. Han hänger alltså upp henne, blottar henne och drar sedan en handtralla medan hon dör. Allting bara för att han skulle få sin jävla utlösning, var det allt hon var värd för honom? Fanskapet skulle ha köpt en sexdocka eller något, hängt upp den i taket där och sen hade han kunnat stå där och dragit i sin balle hela natten om han så velat. Då hade kunnat kanalisera sina lustar genom fantasi. Samtidigt som LH kunnat fortsatt leva, samtidigt som hennes anhöriga kunnat fortsätta leva ett normalt liv utan sorg. Samtidigt som han kunnat fortsätta arbeta och inte förstört för sin familj som måste vara i spillror nu. Vilket egoistiskt och sadistiskt äckel.
Ondskan har fått ett ansikte som någon skrev..
Även om han inte per definition är en psykopat så betyder ju inte det att han inte att han ej har tendenser av det. Vidrig människa vilket som.
Citat:
Ursprungligen postat av
Riskan
Var hittar man FUP?
Sidan 1 (Länk i första inlägget)
Länk:
(FB) 17-åriga Lisa Holm försvann i Blomberg på Kinnekulle 2015-06-07 och hittades mördad
Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Inte hängt med under dagen mer än att tråden har exploderat i volym.
Står det i FUP:et att NB frus DNA har hittats i offrets trosor?
Hennes DNA har hittats PÅ hennes trosor i vänster överkant sett framifrån.