2015-10-22, 12:34
  #373
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Som-nam-na
Möjligt, men känner jag en svensk som heter Levin i efternamn.


Men denna hette inte Levin i efternamn utan Lavin i förnamn
Citera
2015-10-22, 12:34
  #374
Medlem
RadioDDR1s avatar
GM ska vara i 20-årsåldern och hans identitet är säkrad. Vid attacken har det använts flera knivliknande vapen. Polisen säger att detta dåd är bland det värsta som drabbat Sverige någonsin.
Citera
2015-10-22, 12:34
  #375
Medlem
Christopher.s avatar
Det intressanta blir att få reda på motivet.
Citera
2015-10-22, 12:35
  #376
Medlem
Hogdals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HatadAvGud
Tippar inte på religiöst motiverat attentat. Drogpåverkad är mitt tips. Hade varit betydligt mer döda annars. IMHO
Eller en kombination.
Citera
2015-10-22, 12:35
  #377
Medlem
Holgersons avatar
Ni grobianer som hytter med näven och skriker om invandring och sånt som är totalt irrelevant för tråden - kan inte ni dra åt helvete? Ja, integrations-forumet alltså.

Ingen som varit på plats och kollat läget? Hur centralt i Trollhättan ligger skolan? Kan det röra sig om en ung GM?
Citera
2015-10-22, 12:35
  #378
Medlem
henkesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av santos_deville
Spelar ju ingen roll, det är ju en spektakulär händelse hur det än förhaver sig.
Sluta tycka så satans synd om dig själv och din stackars "ras"

Är det någon som kan leta upp 4chan posten i /b/ där någon hotat att komma med svärd till en svensk skola ?

Spektakulär händelse var Ikea morden också. Har vad jag vet aldrig hänt.

Har bara sett en tråd på 4chan och det är denna. http://boards.4chan.org/pol/thread/54186287/goodbye-sweden
Citera
2015-10-22, 12:36
  #379
Medlem
eftersom media rapporterar och svetsarn är på väg gissar jag att gm är svensk som har fått nog.
Citera
2015-10-22, 12:36
  #380
Medlem
GM är i tjugoårsåldern och alltså inte elev på skolan, säger SVT live och ska EVENTUELLT ha haft ett svärd. Fyra bekräftat skadade.
Citera
2015-10-22, 12:37
  #381
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av rendez-vous
Idag får vi verkligen vara stolta över våra stränga vapenlagar. Tack gode Gud att han inte hade tillgång till skjutvapen.

Ironi? En kniv är ett fullständigt livsfarligt vapen även jämfört med en pistol eller gevärskula. Ett par enstaka gram i vikt på en kula jämfört med en kniv på hundratals gram och flera kilo arm bakom. Skillnaden i kinetisk energi är försumbar när vi pratar om en människokropp och den betydligt större diametern på sårkanalerna från huggskador kompenserar mer än väl bristerna i anslagsenergi i form av trauma.

Knivhugg är inte att leka med och kan vara precis lika illa eller värre än en kula vilket folk normalt sett inte begriper. Skjutvapens enda fördelar ligger i att de går att använda på avstånd och att de inte är direkt beroende av fysisk förmåga för att orsaka skada men en målmedveten och någorlunda fysiskt tränad person med stickvapen tar livet av någon lika säkert som en annan person med skjutvapen, skjutvapen är dessutom begränsade av utbildning/förmåga att hantera dem samt att ammunitionskapaciteten är begränsad. Dessutom är det ytterst sällan som lagliga vapen används i diverse våldsdåd jämfört med olagliga dito så att klappa Svensk lagstiftning på axeln när det gäller vapen är osmakligt när dylika dåd sker och handgranater kastas i tid och otid (i båda fallen saker som man inte behöver licens för eller inte går att få licens på).
Citera
2015-10-22, 12:37
  #382
Medlem
SmokeOns avatar
Citat:
14-åriga Hadi Karri går i åttan och satt i klassrummet när gärningsmannen plötsligt knackade på dörren

– Vi hade SO och under lektionen, så knackar någon på dörren. En av mina kompisar öppnar dörren och där står en svartklädd man med en Star Wars mask och ett stort svart svärd, berättar Hadi Karri.

http://www.svt.se/nyheter/regionalt/vast/han-sag-hur-klasskompisen-hoggs-ned
Citera
2015-10-22, 12:38
  #383
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Holgerson
Ni grobianer som hytter med näven och skriker om invandring och sånt som är totalt irrelevant för tråden - kan inte ni dra åt helvete? Ja, integrations-forumet alltså.

Ingen som varit på plats och kollat läget? Hur centralt i Trollhättan ligger skolan? Kan det röra sig om en ung GM?
Klart som fan det är relevant om det är en importerad mördare eller en infödd. GM är i 20-års åldern enligt polisen.
Citera
2015-10-22, 12:38
  #384
Medlem
Bajsfacistens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av weseeyou
Sökte på L*vin Eskand*er, hittade inte mycket (ovanligt namn, ev helt unikt) men detta kanske kan vara av intresse, vet ej:

"Adoo är en artist som jobbar väldigt hårt med musiken. Det brukar aldrig ta lång tid mellan hans låtsläpp eller videosläpp. Ständigt bjuder han på nya låtar och han gör det med kvalité och klass.

Den här gången har han med sig Alibrorsh från gruppen Medina på refrängen och jag tror inte att det finns någon där ute som inte kommer beröras av texten och budskapet i låten. Alla har vi på ett eller annat sätt befunnit oss i liknande situationer som grabbarna försöker beskriva i låten/videon.

Videon är filmad och redigerad av Karim Classy och L*vin Eskand*r för Blakklight Pictures. De har även stått för La Västra Nostra videon och Skitsamma videon med Allyawan."

https://emceemusic.wordpress.com/page/12/?app-download=ios

Tycker ni ska var rätt noga med att inte hänga ut någon här än speciellt inte till ett sådant här dåd. Tänk vad hemskt att bli uthängt för det här och så har du ingenting med saken att göra.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in