2015-10-20, 19:00
  #325
Medlem
Podrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nivovic
Jo, det förstår nog han också, men han måste väl göra nånting?
Så länge 7K ignorerar honom och vägrar ge honom något ansvar i flyktingfrågan så måste JÅ göra nånting, då valde han att vända sig till folket.

Om fler visar sitt missnöje så kanske inte riksdagen längre kan ignorera folkviljan, det kanske kommer en tid då regeringen inser att en folkomröstning måste genomföras så att man inte tappar väljarnas förtroende helt och hållet.
Förstår inte varför du tror att SD är populistiska, de är de mest hatade i hela Sverige. SD vill bara göra Sverige mer sammanhållet och bevara välfärdsstaten, därför vill de ha folkomröstning.

Hej,

Kan förstå att viljan att hålla folkomröstning är rätt stor. Men frågan är om folkomröstning kring invandring Inte blir för definitiv. Landets ödefråga liksom. Hur ska frågan exakt formuleras förresten? Hur tolkas sen svaret? Ska all invandring förbjudas eller bara från vissa länder? Vid ett klart nej, ska invandrare/etniska svenskar som bidrar tillräckligt mycket ändå få importera make/maka mot ekonomisk säkerhet?

Sverige har en human flyktingpolitik som kan göras mer restriktiv utan att vara främlingsfientlig. Tycker ex KD:s utspel om att man ville minska asyltrycket är helt logisk. Reportern i studion i Aktuellt i sön som körde på mot EBT i frågan verkade besatt av att få fram främlingsfientligheten i budskapet. Sjukt tröttsamt att en svensk inte får ha åsikten att det kan vara bra att minska på trycket....den som var fientlig var inte EBT utan reportern.

Om det diskuterats något om minskat tryck på de här mötena som sker i 7k-gruppen så får man hoppas att det partierna kommer fram till är att
- PUT blir TUT och att flyktingar får räkna med att det är hejdå Sverige efter kriget.
- Hårdare kontroller vid gränser och i landet, mycket folk befinner sig sedan länge illegalt här.

Policyn för ensamkommande bör diskuteras. Det är ingen hemlighet för migrationsverket att en familj ofta sänder en unge som "bete" som vi nappar på.

Till sist, oroväckande att det är svårt att återföra folk till hemländer genom tvång. Tror kulturkrocken gör att svenska myndigheter inte fattar att man får komma med "gåvor" för att dumpa lite skit.
Citera
2015-10-20, 19:03
  #326
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HG
Jag skulle vilja veta hur Sverige skall kunna inrätta en gränskontroll? Som jag ser det är detta totalt omöjligt...

Det är väl inte annorlunda än innan EU? Passkontroll vid inpassering från Schengen på Arlanda. Stoppa alla bilar vid bron. Gissar att norska o finska gränsen inte är ett stort problem när det gäller araber och negrer.
Citera
2015-10-20, 19:05
  #327
Medlem
Scott Danielss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reflector
Det roliga är ju att de troligen kommer att behöva ha återkommande möten eftersom det bara blir värre och värre.

Medan det blir värre och värre så kommer befolkningen få läsa varannan dag om hur de gamla partierna träffats och kommer ut med resultatet "Njaeeooo "

Och efter varje möte kommer våra stjärnpolitiker att möta pressuppbådet med samma inövade fraser som vanligt. "Konstruktiva samtal", "bra stämning", "vi har kommit långt" och "finns en genuin vilja".

För övrigt är det samma naiva inställning att får vi bara till jobben så löser sig allt. Men vilja jobb? Det kommer ca 9000-9.500 asylsökande per vecka. Vilka lediga jobb ska de arbetsföra personerna ta? Som vanligt med svenska politiker tar man sig för pannan. Ingen som helst verklighetsförankring och insikt om det allvarliga läget.
__________________
Senast redigerad av Scott Daniels 2015-10-20 kl. 19:07.
Citera
2015-10-20, 19:07
  #328
Medlem
LeifD2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Scott Daniels
Inget resultat idag heller. Ingångsvärdena stämmer tydligen inte riktigt. Ett tredje möte är inbokat på torsdag.

Viken torsdag då, sa som det? Den som kommer den här veckn, eller?
Verkar meningslöst detta med fler möten. Hade man varit intresserade av att vidta adekvata årgärder så hade man kommit överens på 15 minuter. Problemet är väl att dom enda som är intresserade av att göra något konkret är SD och dom är inte med. Naturligt nog.

Alltså, det som i själva verket händer är att våra kära politiker sitter och dricker kaffe och käkar wienerbröd i några timmar, för att sedan möta pressen. Eftersom man av uppenbara skäl inte kan tala om vad man haft för sig säger man att "förhandlingarna går trögt, men framåt" så kan man lasta in mer bakverk om några dagar igen.
Saken är ju den att dom skiter i alltihop. Men taktiskt är det S som har mest att förlora. Det är dom som har Makten att göra något, men inte vill. Mest skit stänker på dom. Så när saker börjar klappa ihop på allvar så är det S som sitter i regeringsställning. Om några år är så kommer alla dom etniska svenskar som fortfarande röstar på S att få plats i en folkbuss, och det kommer att vara plats kvar i bussen.
Citera
2015-10-20, 19:09
  #329
Medlem
LeifD2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Scott Daniels
Och efter varje möte kommer våra stjärnpolitiker att möta pressuppbådet med samma inövade fraser som vanligt. "Konstruktiva samtal", "bra stämning", "vi har kommit långt" och "finns en genuin vilja".

Och ingen av meta-journalisterna har stake nog att fråga det självklara: "Om det nu går så bra, varför har ni inget resultat att redovisa då, era klåpare!"
Citera
2015-10-20, 19:12
  #330
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hushlittledarling
Ska 17% bestämma över 83%?

Om det blir nyval lär inte de siffrorna gälla. Och nyval lär det bli innan 2008 om det fortsätter på den inslagna vägen. ALLT tyder på det. Hur kommer ditt gnäll låta då?
Citera
2015-10-20, 19:23
  #331
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av HG
Jag skulle vilja veta hur Sverige skall kunna inrätta en gränskontroll? Som jag ser det är detta totalt omöjligt...

Minns att Batra sa att varje EU-land under en viss period kunde införa gränskontroll om situationen krävde det. Och flyktingströmmarna idag verkade vara en godtagbar anledning.

Citat:
Om det föreligger ett allvarligt hot mot den allmänna ordningen eller den inre säkerheten får dessa länder i undantagsfall återinföra gränskontroll vid sina inre gränser under en tidsperiod på högst 30 dagar (kan förlängas enligt villkor som fastställts i kodexen) eller så länge det allvarliga hotet kan förväntas kvarstå. Denna åtgärd ska ses som en sista utväg. Om ett EU-land planerar att återinföra gränskontroll vid de inre gränserna måste det så snart som möjligt meddela övriga EU-länder inom Schengenområdet och Europeiska kommissionen detta och vara tillgängligt för samråd. Europaparlamentet och rådet ska också underrättas vid samma tidpunkt.

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/SV/TXT/?uri=uriserv:l14514

Stämmer visst. Under 30 dagar, men kan förlängas.
__________________
Senast redigerad av thecunt 2015-10-20 kl. 19:27.
Citera
2015-10-20, 19:24
  #332
Medlem
2_Thumbs_Ups avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pingubengt
Om det blir nyval lär inte de siffrorna gälla. Och nyval lär det bli innan 2008 om det fortsätter på den inslagna vägen. ALLT tyder på det. Hur kommer ditt gnäll låta då?
Osannolikt.
Citera
2015-10-20, 19:28
  #333
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SvenskOpposition
Inget TUT, finns inte på kartan. Jag tror:

- Skattehöjningar och finansiell upplåning.
- "Sänkta trösklar".
- Märkliga och kostsamma konstruktioner för hittepå-jobb.
- Möjligen också rent galna förslag som att skolor, sjukhus och vårdboenden i landsorten ska läggas ned till förmån för flyktingboenden.
Du ligger ganska nära verkar det som:
http://www.svd.se/ullenhag-en-uppgorelse-ar-annu-inte-nadd/om/flyktingkrisen-i-europa
Inte ett ord om volymer och minskade inflöden om nu någon trodde det.
Citera
2015-10-20, 19:33
  #334
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HG
Jag skulle vilja veta hur Sverige skall kunna inrätta en gränskontroll? Som jag ser det är detta totalt omöjligt...
Om man inte vill, så är det omöjligt. Vill man, så är det fullt möjligt.
Citera
2015-10-20, 19:36
  #335
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kalle632
oj du har rätt, judemedia har lurat mig. Judarna och också skapat flyktingströmmen för att krossa oss. Ojdå, juden styr SD vad ska vi göra?

Varför göra dig larvig i stället för att ta reda på? JA, Aleppo är raserats, vissa delar av Damaskus södra förorter. Småstäder öster om Damaskus har IS tagit över. Men i stort sätt är alla väster om Damaskus är nu helt lugna. Och hela de östra regioner faller nu iom Ryssarnas intåg. Av Syriens 22 miljoner lever inte alla i konfliktområden. Långt därifrån. Men de är alla intresserade av att få en bättre ekonomisk situation. Men det är en helt annan sak. Att du försöker göra din lustig genom att släta över din kunskapsbrist med nonsens är ju ditt problem. Men känns det bra?
Citera
2015-10-20, 19:38
  #336
Medlem
LeifD2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tivereC
Du ligger ganska nära verkar det som:
http://www.svd.se/ullenhag-en-uppgorelse-ar-annu-inte-nadd/om/flyktingkrisen-i-europa
Inte ett ord om volymer och minskade inflöden om nu någon trodde det.

Det vore ju intressant att få veta om dom ens funderat något på framtiden längre bort än några dagar.
Vad skall dom göra om ett år om infldet fortsätter som nu och det kommit en halv miljon pers? Vad skall man göra om 5 år med alla som bor i tältläger och kåkstäder? Hur ser planen ut för dom? Hur skall dom försörjas? Högre skatter säger vänstern, bara det att högre skattesats ger mindre ekonomi = mindre pengar in. Samtidigt ser ju alla vart pengarna går och fler och fler kommer att försöka komma undan skatt.

Det är dock andra som har tänkt på detta. Såg en rubrik idag om att staten kommer att få höjda räntor framöver. Visserligen från en låg nivå, men ändå. Det var en betalartikel, men rubriken sa ju sitt och var inte alls oväntad. Frågan är hur många i riskdagen som förstår detta? Några dussin SDare, men resten? "Oj, blev räntan 10% plötsligt? Den var ju bara 0,75 för ett år sedan. Det här kan ju inte vi betala."
Jag tror dock knappast
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in