Citat:
Ursprungligen postat av
Sadoman
Det är poänglöst att ens försöka terraforma Mars. Om Mars kunde hålla kvar en tät atmosfär så skulle Mars ha en tät atmosfär idag. All atmosfär man försökte återskapa skulle bara läcka ut i rymden.
Du tänker visst väldigt långsiktigt. Jag kan inte säga om det handlar om tiotals eller hundratals miljoner år för en atmosfär att läcka ut, men det är inget bosättare behöver oroa sig för. Vill man tänka långsiktigt får man väl ut i Oortmolnet och länka av en komet lite nu och då för att fylla på atmosfären.
Citat:
Venus har redan en tät atmosfär och skulle vara lika levande som Jorden om Venus befunnit sig på Jordens (eller Mars) avstånd från Solen.
Venus har en många tiopotenser för tät atmosfär som man måste bli av med på något sätt. Planeten reflekterar idag så mycket av det inkommande solljuset att den faktiskt tar emot mindre energi från solen än jorden gör trots det mindre avståndet. Det är en enormt kraftig växthuseffekt som gör markytan så varm.
Citat:
Det skulle "bara" kräva miljarder med reflekterande ballonger i Venus övre atmosfär ovanför molnlagren. Dessa skulle bara behöva fyllas med kväve, som finns i Venus atmosfär, då kväve i Venus täta koldioxidatmosfär skulle ha lyftkraft.
Jag tror densitetsskillnaden är lite för liten för att det skall fungera, speciellt om du vill ha ballongerna reflekterande för att kyla vilket gör dem kallare än omgivningen vilket höjer densiteten på kvävgasen. Och som sagt, Venus reflekterar redan 90% av allt ljus som faller in mot planeten (mer än de 88% du tror räcker för att kyla planeten!) vilket inte är så lätt att förbättra. Ett stort segel vid lagrangepunkten mot solen skulle i så fall vara mer realistiskt.
Jag är lite skeptisk till dina idéer om att kemiskt omvandla Venus atmosfär, men det är en hel del jobb att försöka räkna på om och i så fall hur snabbt det skulle gå. Med tanke på hur pass långsamt våra oceaner kan ta hand om CO2 misstänker jag att det, om det alls skulle fungera, rör sig om en extremt tidsödande process.