Citat:
Ursprungligen postat av
larsingvarsfru
Man kan undra hur felaktiga rykten kan störa utredningen så långt in i den. Svag bevisning är min känsla.
Kan vara dem själva som "läcker" för att sedan följa upp läckorna på krimtrådarna och därefter dementera när de går i stå.
Och hur ser relationen ut mellan det gifta paret? Hon har väl inte lagt in om skilsmässa vad jag förstått och så länge det inte skett "försvarar" hon sin man, men kan vara pga inrådan från försvaret att avstå och på så sätt ge honom ett bättre utgångsläge i rätten. Hade han haft egendomliga böjelser + rådande situation hade hon nog velat packa ihop och sätta äktenskapet på glöm-listan.
Klart är att utredarna bara har indicier som ska snickras ihop och utan erkännandet kommer de inte dit. Min tanke.
De har sagt att de har teknisk bevisning som binder litauern till
mordet alltså själva gärningen.
Kan det vara en anordning som de vet använts med hans DNA eller fingeravtryck på, kan det vara tejp som använts på BO? Vem fan vet.
De har kommunicerats att den häktade är
bunden till mordet.
Fy fan vad skönt det ska bli när FUP blir tillgänglig och vi får ta del av den överväldigande bevisningen så att foliehattarna kan krypa ur tråden och börja på ny kula i ett annat fall.
Den här jeppen kommer att bli lika säkert dömd som etiopiern som mördade Elin Krantz, Yohannes blånekade tom genom rättegången trots DNA- bevisning. Det blir samma sak med litauern.
Den tråden påminner en hel del om denna, förnekare och konspirationer, denna tråd är dock 10 x värre
Litauern åker på livstid 16-18 år, det som är knivigt är den yngre broderns och fruns ev. medverkan och skuld. Ska vi slå vad?