2015-09-22, 12:32
  #70801
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FritzDaCat
Det har sagt att de blivit intressanta i och med att de "dök upp i den här ladan", vilket jag gissar är Martorp och det bör då ha skett senare i veckan, eftersom man så pass sent som onsdagseftermiddagen letade uppe vid Medelplana, 5 km från Blomberg.
Sedan hade faktumet att bröderna även dykt upp på andra platser, påverkat intresset för dem. Handsken, verkar inte ha påverkat initialt.

Men vilka andra under denna tiden "dök upp i ladan"? AJ? Han var arbetsledare för dem och ägde stället. Vid en bild på nätet tagit innan dessa händelser var det mängder av bilar parkerade där. Det kanske var många som "dök upp där" men som låg utanför polisens sökradar.
2015-09-22, 12:35
  #70802
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nopomil
Och varför tipsade AJ om en massa ödelador istället för om Martorp tidigt i utredningen?

Att hon kunde befinna sig i sin egen ladugård/gård låg nog inte nära tillhands att tänka sig. Det finns några ödehus, eller ett ödehus sa han väl som han tipsat polisen om? Och som Maya35 skrev, ödehus är just öde.
2015-09-22, 12:38
  #70803
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av letsdoit
Nu är det ett mord i taget som gäller. - Hade GM velat att LH:s små, små grejer skulle hittas i den högväxande grönskan hade han lagt dem mitt på vägen, alt, satt upp skyltar med pilar utefter grusvägen: "18 m: Mobilfodral", "14,5 m: Sprucken display", osv. - Nej, det var mat till skördetröskorna. - Något GM borde ha tänkt på, däremot, var att många hundägare släppte sina hundar lösa på fälten, och att en husse eller matte när som helst kunde få se ett mobilfodral i munnen på sin hund.

Varför då? De låg ju där.

Kan också ha hamnat där för att LH mötte en väntande gm just där på sin mopedfärd och försökte ringa.
2015-09-22, 12:39
  #70804
Medlem
letsdoits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrFold
Ja det är möjligt, men det känns i så fall inte direkt som en förslagen planering. Är det inte så att lust- och seriemördare i huvudsak endera lämnar offrets kropp på brottsplatsen eller ser till att dölja den omsorgsfullt för att leda bort spår från sig själv?
Som sagt; med reservation för vad man hittat: Det verkar som att kroppen gömts undan på ett noggrant sätt, och då under antagandet att GM tänkt sig att lägga sista handen vid sitt verk i ett något senare skede.
Citat:
Ursprungligen postat av MrFold
Jag kan i vart fall inte komma runt att de kända omständigheterna inte tycks peka mot ett planerat dåd.
Det kan vara något av ett mellanting, dvs tillfället gör tjuven men tjuven kan länge ha åtrått den juvel han till sist fick tillfälle att stjäla.
Citat:
Ursprungligen postat av MrFold
Det är liksom lite för mycket taffligheter med kringslängda tillhörigheter och placeringen av kroppen i ett utrymme där flera kunde ha hittat den och som kan kopplas till den misstänkte nästan lika bra som vore det i hans egen källare.
Småsakerna bör GM ha känt sig säker på att de aldrig skulle upptäckas, och jag tror också att meningen var att man inte skulle veta i vilken riktning man skulle söka. Dock kan sökandet söderut ha berott på ett pejlingsresultat som gett en mindre indikation.
Citat:
Ursprungligen postat av MrFold
Samt avsättandet av DNA då - borde inte en planerande mördare använt rejäla handskar hela tiden? Åtminstone blodet lär ju ha avsatts så.
Inte hela tiden; då var det väl ingen vits med brottet..? Däremot kan han kallt ha kalkylerat med att hans DNA "fick" finnas på hans arbetsplatser, och han bör också ha räknat med att hinna få undan kroppen redan samma dag/kväll (beroende på att han först måste visa upp sig för AB/IB, innan etapp 2 genomfördes). - Han kan t.o.m. ha varit så utstuderad att han medvetet lagt handsken inne i ladan tidigt på måndagsmorgonen, innan det planerade arbetsmötet: Bättre att förekomma än förekommas plus att han även visste att hans DNA fanns överallt inne i ladan. Härtill kan han ha velat få i gång en större undersökning av ladan och mjölkrummet (där han visste att ingenting riskfyllt ägt rum) plus få polisen att tro att en förbipasserande överfallit LH och sedan kört vidare mot okänd destination; leda bort polisen från området. - Om denna hypotes stämmer bör blod-DNA:t ha hittats i samband med att LH:s kropp återfanns, dvs han hann inte få undan det enda han i spårhänseende bör ha känt sig osäker på.
2015-09-22, 12:39
  #70805
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maya35
Öde lador är kanske naturligare att tipsa om då de är just öde?

Så Martorp var fullt med folk? Jämnt?
2015-09-22, 12:40
  #70806
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av helsan
Att hon kunde befinna sig i sin egen ladugård/gård låg nog inte nära tillhands att tänka sig. Det finns några ödehus, eller ett ödehus sa han väl som han tipsat polisen om? Och som Maya35 skrev, ödehus är just öde.

Var det AJ som tipsade om Martorp senare då?
2015-09-22, 12:44
  #70807
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nopomil
Var det AJ som tipsade om Martorp senare då?

Har någon tipsat om Martorp? Hur vet du det?
2015-09-22, 12:50
  #70808
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av helsan
Har någon tipsat om Martorp? Hur vet du det?

Varför började polisen då söka där några timmar efter att litauerna med bojor hämtats till förhör?
2015-09-22, 12:54
  #70809
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av nopomil
Varför började polisen då söka där några timmar efter att litauerna med bojor hämtats till förhör?

Balterna sågs väl vid Martorp utan att ha någon egentlig anledning att vara där?
2015-09-22, 12:54
  #70810
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nopomil
Varför började polisen då söka där några timmar efter att litauerna med bojor hämtats till förhör?

Jag tror som Fredman förklarat, ett fynd görs, området spärras av och det görs en husrannsakan - då hittas Lisa.
2015-09-22, 12:57
  #70811
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av nopomil
Och varför tipsade AJ om en massa ödelador istället för om Martorp tidigt i utredningen?

Det tänkte jag också på, redan när han sagt det inledningsvis. Man fick en liten konstig känsla där, ungefär som om han helst ville de skulle fokusera på öde byggnader "längre bort" än de byggnader som låg närmast och användes aktivt i det dagliga arbetet med boskap, renoveringar o.s.v.
Men, kan ha varit i ren självbevarelsedrift han tipsade om ödehusen, att han liksom inte ville tänka tanken att något hemskt skulle ha hänt så "nära inpå." Eller, så hade han börjat få misstankar om sina "helylle-jobbare", kanske han sett deras bil på väg mot Martorp söndag kväll? Känner en stor, begynnande olustkänsla över tanken att kanske någon av hans anställda är inblandade och vilken skam och skuld han skulle få känna då, inför hela bygden, och att han verkligen hoppas på att det inte är sant, förtränger verkligheten och tipsar polisen bort, vinner så lite tid och hoppas allt ska ordna sig?
Äh, det här blev nog lite långsökt haha, men då det finns så många frågetecken och vi så litet vet så blir det ibland mysko funderingar
2015-09-22, 12:58
  #70812
Medlem
MrFolds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nopomil
Om inte syftet just att det ska bli kollision och det talar för en omhäktning med hänsyn till de kommande "viktiga" ifrån Litauernresan.

Din lilla älsklingsbubbelubbe har medgett omhäktning till 7 okt via sin advokat - se tråden ovan. So much för dina konspirationsteorier. Förutom då att du inte fattat vad >90% av tråden gjort: I det här läget går omhäktningen garanterat igenom och inget manövrerande vare sig hit eller dit behövs från åklagarhåll.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in