Citat:
Ursprungligen postat av
one.zero
Finns det några bra exempel där man tydligt kan se att Riksdagen har ändrat lagarna pga. obekväma åsikter/handlingar?
Ja, i narkotikastrafflagen, där man går in för att förbjuda allt som berusar men INTE allt som SKADAR. Se modifieringarna som inträdde på 90-talet.
Helt klart en konspiration där etablerade drogförsäljare (Staten (Systembolaget) samt socker/chokladindustrin) går samman med media och lobbar in lagförslag som effektivt utesluter nya drogförsäljare från marknaden, oavsett hur mycket eller lite skadliga deras produkter är.
Jag sett barn i Sverige dö av saker som det funnits säkra substitut till sedan 1995, men som varit förbjudna eftersom de fallit under de reviderade lagarna.
Citat:
Ursprungligen postat av
one.zero
Ett exempel kan kanske vara den offentliga sektorns byte till licensfria mjukvaror med öppen källkod som inte blev av..?
http://svenska.yle.fi/artikel/2015/02/03/gratisprogram-blev-dyra-staten
Gratisprogram har sällan den kompatibilitet och funktionsduglighet som krävs för att kunna användas unisont av myndigheter. Så nej, det exemplet var totalt värdelöst och kan endast anses vara bra av de som ingenting kan om programmering, programfunktioner och korskompatibilitet. Gratisprogram funkar bara så länge det finns volontärer som fortsätter att utveckla dem. I samma ögonblick dessa volontärer riktar sitt intresse nån annanstans, så upphör gratisprogrammet att vara såväl driftsäkert som funktionellt i den omfattning som krävs av ett större verk.
OnT:
"Vad händer med regimkritiker i Sverige?"
Ingenting. Du får till och med rita förnedrande karikatyrer av Statsministern och publicera dem på facebook utan att hamna i fängelse. Res 150 mil åt öster och gör samma sak, och du placeras i tortyrfängelse som tack för din demonsration av hur
fritt tänkande kan gestalta sig.
Däremot kan så kallade "regimkritiker" bli rätt hårt ansatta av Sveriges "online-community". Skulle du kritisera sådant som ligger Svensken varmt om hjärtat så riskerar du inga konsekvenser från Staten som sådan, men Nätmobben å andra sidan, kan nätmobba dig till självmord om du inte är stark nog tillräckligt resolut i din åsikt.