Citat:
Ursprungligen postat av
Wheretheslimelive
Hundratusentals flyktingar till Sverige per år? Sorry, det händer inte. Läser du Axpixlat som enda källa kanske du tror det, men du får gå till FN, SCB eller Migrationsverket och kolla.
Vi har inte extrem bostadsbrist.
Brist på arbeten är det egentligen inte heller, däremot är folk felutbildade och vi kan inte tillsätta de jobb som finns.
Intressant är ju att Tyskland tar emot mångt mycket fler flyktingar och invandrare än Sverige varje år och de har mycket lägre arbetslöshet och Europas starkaste ekonomi. Så flyktingmottagande är tydligen inte skadligt.
Jag håller med dig, alla är så klart inte flyktingar, men faktum kvarstår att Sverige tar in ohyggliga mängder människor till ingen nytta. Bostadsbristen är extrem, nyss gick Anna Dahlberg ut med följande uttalande:
"Boverket har räknat ut att vi behöver bygga
mer än ett nytt Stockholm på fem år för att klara den rekordsnabba befolkningsökningen i Sverige".
Kalla det vad du vill, men bostadsbristen är ett faktum. Brist på arbeten har vi, vi har mängder av låtsasjobb i dag som bara finns för att människor inte ska gå arbetslösa. Ändå har vi enorm arbetslöshet, särskilt bland yngre. Hur löses det genom att ta in hundratusentals människor varav så många som 60 % saknar högre utbildning?
Ja du, vad kan det bero på? 10 gånger större befolkning kanske kan ha något med saken att göra? Vad tror du?