Citat:
Ursprungligen postat av
VitruvianskeMannen
Hjälp vilken total knock för Åkesson här. Han var riktigt på bettet, gick på och var påläst. Man såg ungefär efter 7 minuter en lätt desperat/trött blick i Annies ögon, ungefär där gick det upp för henne att det var ett misstag att ställa upp på debatten. Det syns tydligt ungefär vid 7:11. Där gick luften ur Annie.
Som redan nämnts, Åkesson borde ha krossat tjatet om 44000 för helåret 2014, och peka på att det är 48000 första halvåret 2015.
Men kanske Annie hade väntat på detta, och då skulle ha sagt "Åkesson argumenterar för om vi ska ta emot 1 på 200 invånare eller 1 på 100 invånare, båda är så otroligt lite". Kändes om att det skulle ha varit en fälla.
På något sätt var kanske siffrorna ändå irrelevanta för tittarna. Dagens integrationspolitik är ju så urspårad att vi egentligen inte kan ta emot någon mer öht, så om det kommer 40k, 50k eller 100k i år spelar egentligen ingen roll. Vår kapacitet har hela tiden påtalats vara binär; antingen klarar vi av ta emot alla som kommer hit ELLER så klarar vi inte av att ta emot alla som kommer. Det sista alternativet har dock aldrig varit tänkbart förrän Reinfeldt höll sitt öppna hjärtan-tal.
När Lööf började tala om sina integrationspolitiska åtgärder så kändes det ungefär som att hon inte har fattat. Vi är liksom redan inne på säsong 2 och hon pratar fortfarande om scener i säsong 1. Tror många suckade hemma i TV-sofforna.