2015-08-28, 19:27
  #64645
Medlem
PeoFallmos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Herbert.Spencer
Finns dock viktiga skillnader, t.ex. att tidsluckan här är mycket liten, hennes försvinnande har upptäckts nästan omedelbart, och andra konstiga omständigheter, vilka är dels varför det finns en hel del undran om denne mgm är rätt person, kanske mer undran än i många mindre märkliga fall

Det mest liknande fallet är Engla. Där finns ingen kontakt dem emellan förrän AE, det jävla aset, kör om Engla och bestämmer sig just där och då. Från första gången han ser henne tills han våldför sig på henne och högst troligt mördar henne handlar det om minuter. Inte många detaljer har läckt där men troligen var Engla död innan polis kopplades in.

Samma sak här. Även om hennes försvinnande upptäcks tidigt är hon med högsta sannolikhet redan död innan någon börjar misstänka något.

NBs DNA finns på LHs tillhörigheter. Det går inte att bortförklara, dels säger han ju själv att han aldrig har sett henne. Och att han skulle ha tagit i, på LH eller hennes saker innan överfallet är ett faktum, är helt uteslutet. Då finns bara alternativet att har rört henne/ hennes saker efter att har dött och då är han ensam om det, ingen annans DNA har hittats (vad vi vet).

Det finns inga tvivel, just nu. Karln är inblandad och inget som helst tyder på att någon annan är det.

Tvärtom om så passar han mallen för brottet mycket väl.
2015-08-28, 19:28
  #64646
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nominal
Det finns en hel del i tråden som är ovanligt snabba med att avfärda personutredningen som helt och hållet partisk. Och visst, som påpekats är sådant säkert fallet i regel. Om vi däremot bedömer utredningen som ett enskilt fall kan vi ju konstatera att den i stort talar till NBs fördel.

Jag kan inte tänka mig att han skulle mytta ihop saker om att sin barndom var trygg och att han sällan dricker alkohol. Sånt är nog lätt att motbevisa bara genom att fråga runt lite.

En slutsats jag drog är att han verkar leva att ganska soft liv. Bra lön (ingen hyra ju), gymnasial och avslutad eftergymnasial utbildning, goda relationer med föräldrar och arbetsgivare. Man kan därför anta att han inte har någon uppdämd aggressivitet som följd av dåliga relationer eller dålig psykisk hälsa. Han bedöms av utredarna som "lugn och sansad".

Arbetsgivaren AJ har därtill bara gott att säga om honom. Han verkar vara en schysst snubbe helt enkelt är mitt intryck. Ja, jag vet vad ni kommer säga - "alla trodde hagamannen var för normal också så det där säger egentligen ingenting". Jaja... men det talar åtminstone inte till hans nackdel att han är i god psykisk hälsa och är omtyckt av de flesta, håll med om det.

Nä alltså jag börjar faktiskt tvivla på att rätt man sitter. Ett starkt skäl till att jag och många andra i tråden trott att det är han som är skyldig är för att åklagaren drivit sin linje väldigt starkt och inte backat. De har inte ens tagit in fler misstänkta än litauerna. Eftersom vi inte känner till deras bevisning får vi ju helt enkelt lita på deras omdöme... eller?
Det kanske inte är så att det finns ett stort isberg av all möjlig bevisning mot MGM utan det vi ser kanske är allt som finns.

Ponera att åklagare redan lagt sitt stora trumfkort på bordet - blod och DNA från MGM på Lisa Holms tillhörigheter (och möjligen kropp, ej säkert vad åklagare syftar på i intervjuer). Bara föreställ er att det är det största beviset. Och tänk er sen att NBs förklaring till varför hans DNA är på henne också stämmer - han har jobbat fysiskt i lokalerna sedan flera år tillbaka och skadat sig och detta har sedan på ett eller annat sätt fläckats av på henne. Man kan väl föreställa sig att BO blivit släpad av annan GM på marken i och kring lokalerna där MGM jobbat och i så fall ter sig hans förklaring till DNA:et mycket naturlig - även om vi inte har någon insyn i exakt hur detta DNA ser ut.

Sedan finns det ju mer än DNA:et som talar till den misstänktes nackdel men det är egentligen ganska triviala om man tänker efter. Saker som säkert kan förklaras på ett eller annat sätt. Att han enligt uppgift betett sig underligt är ju en bedömningsfråga och kan möjligen avskrivas kulturell skillnad Sverige/Litauen. Att han sedan råkat befinna sig på olika platser under MP-söket kan bero på att han velat hjälpa till men inte helt förstått sammanhanget eftersom han troligen inte talar språket särskilt bra, om ens alls. De påstådda vittnesuppgifterna om att han åkt i hög hastighet med bil behöver inte nödvändigtvis stämma och om de gör det är det ändå inte säkert att det har med saken att göra.

Slutligen har jag ingen alternativ teori till vad som kan ha hänt eftersom ingen annan MGM presenterats varken av polis. Och egentligen har det inte framkommit någon annan intressant MGM från FB heller.
Jag tycker vi lämnar mer öppet för att fel man sitter. Många diskussioner nu går ut på att rätt man sitter och om sådant är fallet kan vi lika gärna koppla av och invänta FUP, åtal och sen fällande dom.
OK, om det bara finns blod på saker som hittats där MGM arbetat men om det finns blod på saker ute i terrängen blir det värre att förklara. MGMs blod kan väl inte finnas överallt i området?!
2015-08-28, 19:28
  #64647
Medlem
XeniaOnatopps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av letsdoit
Ja, det är fullt tänkbart - eller LH i följebilen beroende på vad fordonsundersökningarna har gett. - Enligt GT ska vittnesutsagan innebära att NB:s silverfärgade bil tagit täten.
Han visade vägen för GM som lade kroppen i bilen redan på brottsplatsen innan han sökte upp AJ och bad om hjälp, ryms inom hypotesen.
2015-08-28, 19:31
  #64648
Medlem
nominals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vierstein
OK, om det bara finns blod på saker som hittats där MGM arbetat men om det finns blod på saker ute i terrängen blir det värre att förklara. MGMs blod kan väl inte finnas överallt i området?!
Var har det skrivits om blod i terrängen?
DNA kan färdas.
2015-08-28, 19:32
  #64649
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av nominal
Var har det skrivits om blod i terrängen?
DNA kan färdas.
Exempelvis blod på mobilskalet.
2015-08-28, 19:37
  #64650
Medlem
letsdoits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av XeniaOnatopp
Han visade vägen för GM som lade kroppen i bilen redan på brottsplatsen innan han sökte upp AJ och bad om hjälp, ryms inom hypotesen.
Ja, för all del... men, som sagt, AJ:s hanterande av handsken gör att AJ måste falla bort; han kan inte ha varit betjänt av att NB DNA-testades.
http://sverigesradio.se/sida/gruppsida.aspx?programid=97&grupp=22199&artikel=62 39894
2015-08-28, 19:38
  #64651
Medlem
PeoFallmos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vierstein
OK, om det bara finns blod på saker som hittats där MGM arbetat men om det finns blod på saker ute i terrängen blir det värre att förklara. MGMs blod kan väl inte finnas överallt i området?!

Nej det här är ju trams.

Det NB säger är att han har blött någonstans på Kinnekulle, oklart när och var. Dvs levrat gammalt torkat blod som någon har lagt eller dragit LH över. Det skulle då ha fastnat på henne.

Det polisen troligtvis har hittat i den väg är färskt rinnande blod som torkat in i LHs saker och det blodet är NBs.
__________________
Senast redigerad av PeoFallmo 2015-08-28 kl. 19:45.
2015-08-28, 19:38
  #64652
Medlem
nominals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vierstein
Exempelvis blod på mobilskalet.
Ja, det är ju en mycket besvärande omständighet för MGM. Det blir genast ganska svårt att tänka sig legitima skäl till att det hamnat där men det betyder inte att det inte finns sådana skäl.

Å andra sidan vet vi inte hur mycket blod som finns, i vilken form det är, var på mobilen det finns och så vidare. Det kan ju vara så att åklagaren blåst upp det fyndet för att påverka den allmänna opinionen, inte omöjligt.
2015-08-28, 19:41
  #64653
Medlem
XeniaOnatopps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av letsdoit
Ja, för all del... men, som sagt, AJ:s hanterande av handsken gör att AJ måste falla bort; han kan inte ha varit betjänt av att NB DNA-testades.
http://sverigesradio.se/sida/gruppsida.aspx?programid=97&grupp=22199&artikel=62 39894
Hade han inte tagit emot handsken så hade LÅ gått till polisen med den. Var låg skillnaden? Enligt hypotesen lade GM kroppen i sin bil själv, och då hade inte AJ skäl att tro att NB:s DNA skulle finnas på handsken, vilket vi inte heller vet om det finns.
2015-08-28, 19:46
  #64654
Medlem
ME077s avatar
"Experter beskriver personutredningen om 35-åringen som är misstänkt för mordet på Lisa Holm som mycket ovanlig.
– Det har hänt förr att åklagare har fel, säger Leif GW Persson."

"Ulf Åsgård, psykiater och expert på gärningsmannaprofiler, poängterar att 35-åringens till synes stabila levnadsförhållanden och bakgrund inte kan säga något om hans skuld eller oskuld.
– Att ha en fläckfri bakgrund utesluter inte att man vid ett senare tillfälle kan bli mördare. Det finns människor som har fläckfri bakgrund men som plötsligt tappar sinnet, säger Ulf Åsgård."

http://www.aftonbladet.se/nyheter/krim/article21325312.ab
2015-08-28, 19:49
  #64655
Medlem
[quote=SingSing|54505057]Lisa har kört mopeden i från ladan och därefter har det hänt något med Lisa.
Gärningsmann eller medhjälpare har senare åkt tillbaks med mopeden och parkerat den vid ladan.
Så förtäljt rykt Det skulle ju kunna förklara varför mobilen färdats en bit söder ut, som någon skrev tidigare i tråden.
2015-08-28, 19:50
  #64656
Medlem
letsdoits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Herbert.Spencer
Han berättade även om slagsmålet av egen fri vilja, vilket inte tyder på desperat skönmålande
Nej, men som kan tyda på inställsamhet/falskhet, eller en ren lögn för att ge sken av att han är sanningsenlig. - Normalt sett hade man väl inte berättat om ett litet slagsmål från ungdomsåren - som dessutom ska ha varit ett "missförstånd"? - Och snattat har han förstås aldrig gjort..?

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in