Citat:
Ursprungligen postat av
baggebo1
En svensk nationalist ska inte ha fördomar.
Inte med ett ord svarade du på min fråga, om vad det innebär att vara nationalist. Så frågan kvarstår med andra ord, kan man vara nationalist utan att använda rasen som kriterium?
Ditt inlägg var i sanning förvånande och jag uppmanar alla nationalister att läsa ditt inlägg ännu en gång, för det kan inte bara vara jag som ställer mig frågande till hur du resonerar.
Citat:
En fördom är en dom man avger över något före man har tagit till sig kunskap och bevis åt olika håll.
Du har såklart rätt om vad en fördom är. Poängen är att jag anser att mina sterotyper om judar och negrer inte är fördomar, utan att de är en riktig beskrivning av verkligheten. Har du på ett personlig plan någon annan kunskap av judar som sträcker sig längre än stereotyper? I så fall ber jag dig redovisa dina judiska erfarenheter som sträcker sig längre utöver stereotyperna.
Citat:
Nationalisten ska börja med att samla informationen och bevisen och först därefter avge domen. "Efterdomen", om man så vill. En god nationalist bör inte ha fördomar, men däremot sträva efter att ha så många efterdomar som möjligt.
Det är precis varför jag uppskattar dig så mycket, för att du har så mycket kunskap om nationalismen. Skulle du kunna vara så vänlig att utveckla vad din "efterdom" är i avseende om nationalismen kontra det rasliga innehållet? Det kan inte bara vara jag som traktar efter undervisning från dig!
Citat:
Många av dina tidigare inlägg har tytt på nån sorts dårtillstånd, så den informationen var inte ny för mig. Du får fråga Skillt om ni kan ta nån gruppterapi tillsammans
Antagligen, för jag måste erkänna att jag respekterar Skillt och har svårighet för dessa anonyma röster på internet som hela tiden vet besked, men aldrig någonsin vill skylta med sitt eget namn. Kanske har Skillt gjort en del misstag i sitt liv men alldeles oavsett har han menat väl, och jag respekterar honom för det.