Ja jävlar visst spred den sig.
Lite citat från GP (
http://www.gp.se/nyheter/goteborg/1....oteborg-i-natt)
Citat:
Klockan 23:26 larmades räddningstjänsten till hyreshuset på Decembergatan för att släcka en brand i ett kök. Efter att släckningsarbetet avslutats kontrollerades ventilationskanaler och då upptäcktes att branden i köket hade spridit sig upp till vinden.
Klockan 01:15 hade polisen skickat all tillgänglig personal till Kortedala.
Det är ännu oklart hur köksbranden har uppstått.
Strax före klockan 5 på tisdagsmorgonen var ett 40-tal brandmän från räddningstjänsten fortfarande på plats på adressen. För att begränsa spridningen till lägenheterna har vindstaket fått brinna av. Räddningstjänsten bedömer att släckningsarbetet kommer att pågå under resten av tisdagen.
Inga personskador har rapporterats.
Obehagliga bilder, men det verkar inte som något brott begåtts. Johan Ljung sa till Aftonbladet (
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article21238190.ab)
Citat:
– Vi hörde från räddningstjänsten att den branden redan var släckt. När vi kom dit skulle vi evakuera åtta trappuppgångar, så något har ju hänt däremellan, säger Johan Ljung.
Enligt polisen ska branden ha börjat i ett kök och sedan spridit sig via fläktsystemet upp till vinden och taket.
– Det finns ingen misstänkt i nuläget, men vi har inlett en förundersökning om allmänfarlig ödeläggelse, säger Johan Ljung, biträdande vakthavande befäl i region Väst.