Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
¡Jeb! är helt uppenbart en dundertönt.
Ja, en riktig tönt, stor mobboffervarning, och sådana är det inte bra att ge makt, eftersom de måste hävda sig som kompensation för deras brist på manlighet. Hans storebryscha är ett bra exempel som bekräftar den regeln.
Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Gift med en ful mexikansk indiankvinna.
Dålig smak är ju bara förnamnet. Det är ju inte direkt så att han själv hade dåliga förutsättningar: han är lång, såg okej ut i yngre år, framgångsrik karriärspolitiker (den värsta sorten), verkar inte lika stendum som bror sin (vars hjärna förmodligen har degenererats kraftigt av all kokain, öl och annan skit han tagit genom åren), så det fanns inga ursäkter att gå och gifta sig med en så oattraktiv kvinna.
Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
En farlig man med normal intelligens.
Vi är överens om att Jeb Bush har potential att vara en mycket destruktiv man om han får bli president:
http://i1006.photobucket.com/albums/af183/EliasAlucard/Memes/Only_in_America_can_having_a_bad_president_for_fat her_and_a_really_bad_president_for_a_brother_quali fy_you_to_be_a_president_-_John_Fugelsang.jpg
Såg du förresten Trump's sågning av Dubya?
TRUMP "Bush worst president ever":
https://www.youtube.com/watch?v=j6N8l8DMu3M
^^ Helt klart den bästa sågningen någonsin i amerikansk politisk historia. Bara för den sågningen borde han få bli president.
Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Deras far är nog ett maktgalet geni. Bush II tror jag är smartare än Jeb. Dessutom roligare som individ. Den här är rolig: Doing the Jebs That Americans Just Won't Do.
Dubya var minst sagt rolig, fast inte på ett bra sätt. Trump är rolig, men på ett bra sätt. Kolla bara hur oövertygande Dubya är som skådis (hela hans presidentfasad var dåligt skådespeleri från början till slut) när han ler och smajlar framför Matt Lauer samtidigt som han snackade om att skydda amerikaner med NSA/PRISM spyware:
Bush goes nuts on matt lauer:
https://www.youtube.com/watch?v=6-sHxr-995o
Dubya var en bisarr bluff, och en korkad sådan. Dock var en hel del av hans iDioti skådespeleri, samtidigt som en del av hans iDioti var äkta.
Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Vi kommer med all säkerhet få se "krigshjältar" ifrån Irak. Den där mordiska krypskytten Chris Kyle blev ju tokhyllad för nåt år sedan. Vilket ju är jävligt skumt då jobbet som krypskytt i en invaderande ockupationsmakt inte är det minsta ärofyllt.
Ja, och Chris Kyle var allt annat än en ärorik man, som ljög om den hederliga och okorrumperbara Jesse Ventura, om att han hade smällt till honom i ansiktet över en annan lögn som han påstod att Ventura hade sagt. Detta ägde såklart aldrig rum till att börja med, och enda anledningen till att han drog den lögnen var därför, vad jag tror, att han fick betalt för att ljuga i syfte att svartmåla Jesse Ventura's rykte och på så sätt försämra Ventura's chanser att bli president.
Chris Kyle var ett jävla avskum inte för att han dödade tusentals irakiska islamoterrorister (det var bra av honom), utan för att han ljög om Ventura. Och
he who lives by the sword, dies by the sword, ja, han levde som han lärde.
Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Håller med om att demokraterna/vänstern skrämmer. Ingen sund människa med minsta insyn i amerikansk politik kan känna mer än den djupaste skräck inför ett presidentskap för neocon-ondingen och psykopaten Hillary Clinton. Då blir det Irankrig på nolltid och närmast satanisk antivit ondska internt i USA.
Ja, i en sund amerikansk stat hade man först korsfärst Hillary Clinton, och medan hon fortfarande var i livet och vid medvetande, bränt henne på bål strax därefter. Riktig ond häxa den jävla subban. Överhuvudtaget är det rätt bisarrt och overkligt att hon siktar på presidentposten när hon egentligen borde vara inlåst i finkan före Benghazi och andra världsproblem hon skapade under hennes tid som statssekreterare (ISIS bland annat).
Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Har faktiskt inte nåt större problem med Reagan-hypen.
Reagan-hypen är ett tecken på klassisk amerikansk iGnorans.
Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Just Reagan var ju gaggig och allmänt förvirrad.
Ja, minst sagt.
Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Reagan var på många sätt den sista presidenten där vita amerikas intellektuella faktiskt hade ett visst inflytande. Sedan dess så har det varit sell-outs, judar och ondingar för hela slanten.
Instämmer. Samtidigt dock, måste man ha i åtanke att Reagan inte var lika illa som Bush osv, men han var absolut inte USA:s bästa president genom tiderna som är populärt att tycka i republikanska kretsar. Sanningen om Reagan är tyvärr den, att han var en ganska medioker bullshit artist som lovade det ena och andra som han senare inte levererade. Precis som alla andra politiker m.a.o. Men sanningen är, att republikanerna har producerat så många värdelösa presidenter att någon medioker odugling som Reagan framstår som en lysande stjärna i jämförelse med alla airheads och knuckleheads som republikanerna har spottat ut på senare år.
På så sätt är Trump en frisk fläkt, då han, om än inte utan brister (och även Trump har sin iGnorans, bland annat i cannabisfrågan, miljön osv), helt klart är bra på många viktiga och kritiska punkter.
Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Men du har rätt såklart. Republikanerna är helt obegripligt dumma i skallen. De är allt för veka. T ex så borde de återupprätta Nixon för han var på många sätt en fenomenalt lyckad president och hade insyn i hur världen fungerar. Men det gör de inte för då blir vänstern arg.
Republikanerna är dumma i huvudet eftersom det är nödvändigt, annars hade demokraterna/vänstern aldrig kunnat vinna ett enda presidentval. Det måste finnas konkurrens mellan maktblocken, har judarna bestämt, och så dummar man ner högern som ju egentligen är den goda sidan, så att den blir helt bisarr och osympatisk, medan vänstern framstår som uppdaterade, relevanta, sakliga och intellektuella giganter i jämförelse. Och vänstern är ju den riktiga ondskan egentligen.
Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Bomba sönder IS oljekällor och allmänt sabba deras infrastruktur.
Ja, det är bra. ISIS är ju Saudi Israelia's gåva till världen. ISIS måste förintas utan nåd. Så Trump är helt klart bäst när det kommer till ISIS.
Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Sedan så nämner han oroväckande ofta att USA borde sno deras olja som betalning.
Det är bara bra, och exakt vad USA borde göra, dels som straff för att de efterblivna muslimska irakierna bara ställde till en massa problem för USA i form av terroristdåd och annat tjafs och dilemma när USA befriade dem från Saddam, och dels eftersom (och det här är viktigt), irakiska muslimer (däribland kurder, som förmodligen är den största boven i det här fallet) har mycket lukrativt profiterat på att folkmörda assyrier, stjäla assyrisk mark och sälja assyrisk olja. Trump har helt rätt: "take the oil", och, "there is no Iraq". "Irak" var en dålig idé från dag ett, som de satans förbannade brittjävlarna godkände samtidigt som britterna förstörde Europa. Inte en dollar bör gå till irakiska muslimer, USA borde ta all olja (som faktiskt är assyrisk egendom), och inte ge muslimerna ett öre för oljan. Inte ens kurderna bör få en enda dollar för oljan.
Muslimer måste bestraffas genom att lära sig att det kommer kosta dem mycket dyrt att folkmörda kristna. Utan assyrier har Irak inget existensberättigande, och alla irakiska muslimer har turats om att folkmörda assyrier genom åren, samtidigt som irakiska muslimer har saboterat tusentalsåriga assyriska statyer och liknande kulturskatter. Irakier, kurder och andra muslimer är ett ansvarslöst folk som inte bör tillåtas självbestämmande under några som helst omständigheter. Att vara muslim är att inte vara vuxen, och man ger inte små barn, rätten att styra över miljontals människor. Trump förstår att islam är ett problem, även om han inte är helt upplyst i islamfrågan, så tänker han rätt:
Donald Trump warns of the Muslim Problem:
https://www.youtube.com/watch?v=fWzDAvemJG8
Trump har även vid flertal tillfällen nämnt att kristna i mellanöstern förföljs. Bara för det har han förtjänat min respekt (även Jimmie Åkesson för den delen).
En annan grej som Trump förstår utöver islamfrågan, är icke-vit demografi och dess problematik:
“According to Bill O'Reilly, 80% of all the shootings in New York City are blacks-if you add Hispanics, that figure goes to 98%. 1% white. Sadly, the overwhelming amount of violent crime in our major cities is committed by blacks and hispanics-a tough subject-must be discussed.” — Donald Trump[1][2]
^^ Trump har med andra ord verklighetsförankring.
Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Allmänt proisrael.
Ja, det är illa. Men förhoppningsvis blir Trump en pro-israelisk president som gör något bra även för USA och resten av världen, inte bara sitter och blidkar Azraelstaten dagarna i ända.
Citat:
Ursprungligen postat av
glimmande
Var emot irakkriget och verkar helst vilja slippa ha med araberna att göra. Inga toppenåsikter. Fast jämfört med övriga dårarna på valbar plats rätt så ok.
Trump är bra i det mesta förutom cannabis/GMO/miljöfrågan (samma fråga egentligen; alla tre är starkt relaterade), Snowden/PRISM, sjukvård och Israel-Iran tjafset. Annars utöver detta är Trump rock solid och
straight i det mesta.