http://www.lakartidningen.se/Functions/OldArticleView.aspx?articleId=8880
-utdrag från artikeln:
Citat:
Det är en omstörtande upplevelse för familjen när ett barn föds med oklart kön. Det förorsakar mycket frågor och oro hos familjen. I Sverige drabbas ca 5–10 barn per år, men man uppskattar att ca 1/5000 barn har någon form av genital anomali
Efter att ha läst en hel del om spekulationerna och kommentarerna kring Tristans könstillhörighet
kom jag att tänka på DSD, disorders of sex development.
Detta talas det inte så öppet om och är för föräldrarna en rejäl utmaning i perioden kring barnets födelse.
Omgivningen inte ont anande vill gratulera till den nye familjemedlemmen och beskåda flickan eller pojken.
Om vi ponerar att Tristan föddes med diagnosen DSD kan det förklara det väldigt tajta förhållandet mellan honom och modern. Naturligtvis ömmar de flesta föräldrar för sina barn men att vara förälder till ett barn med DSD tillför ännu en förtrolig föräldra-barn-faktor.
19 år är ingen ålder och Tristan kan även ha varit lite mer känslomänniska en snittet sammantaget med att ha fått kämpa med sin könsidentitet.
Vad som föranlett denna tidiga och tragiska bortgång kan vara en kombination av sånt som spekulerats om i tråden alt. något helt annat.
Skulle det vara drogrelaterat så är ju Tristan liksom tusentals andra ungdomar som dör av drogförgiftning eg. offer för sin tid.
Visst hände det väl att ungdomar dog pga av den samhällsaccepterade drogen alkohol med på den tiden då det var det som stod till buds för ungdomar som ville berusa sig och trotsa tabun.
En familj saknar ett underbart barn och syskon. Tomrummet bland nära vänner kommer alltid att finnas där.
Följer inte Idol frenetiskt men vill minnas att de gånger jag såg Tristan i rutan han svårt att kompromissa men alla människor har sina svagheter.
Tristan stack ut och tyvärr kom den sista uppståndelsen kring honom att bli upprinnelsen till denna tråd.
Själv nyttjar jag inga droger längre, vuxit från tjusningen men det är sorgligt att så många unga går under på grund av dessa.
Vet inte om Spice påverkar människor på samma viss som att ta en joint men i sånt fall är spice:t farligare för användaren än omgivningen -det omvända gäller för alkohol. En högt alkoholpåverkad
är mer benägen att bli argsint och farlig än en rökare.
Det senaste är helt off topic men en liten armbåge i revbenen på dem som känna sig så pompösa över att "bara" nyttja alkohol för sina rusiga stunder