8/8 Sammanfattning:
Detta har hänt (detta vet vi)
Vad ? 21 årig kvinna död på motionsspår i Runby, Upplands Väsby. Identitet ej bekräftad av Polis eller media.
När ? Anmäld försvunnen av sina föräldrar 5/8 ca kl.21.30. Hittad avliden ca kl.02.05 6/8 av hundförare och polispatrull.
Var ? Ca 20-100 m från Runbyspåret. Det spår som kallas ”Öglan”
Karta på fyndplats http://www.ladda-upp.se/bilder/kswiawofforqby/
Karta över motionsspår http://www.skidspar.se/images/sparkartor/runby.pdf
BO
I tråden går vissa användare tidigt ut med att BO är Id* Joh*nsson. * = a * = a
Andra användare bekräftar sedan att det är
IJ eftersom de känner BO:s släkt och vänner.
IJ fb:
https://www.facebook.com/id*.joh*nsson.923 * = a * = a
IJ twitter:
https://mobile.twitter.com/id*uj * = u
Vad vi vet om IJ:
Under hösten 2014 arbetade hon på en förskola i Sthlm.
Januari 2015 började hon studera Socionomprogrammet på Umeå Universitet.
IJ var på sommarlov hos sina föräldrar i Upplands Väsby.
Hon beskrivs av vänner som glad, snäll, motionerade ofta och skötsam.
Polisen har ej bekräftat att IJ är BO.
Dag för dag (detta vet vi)
Onsdag 5/8
IJ lånar föräldrarnas bil ca kl.18.30 för att åka till motionsspåret i Runby och springa 3 eller 5 km.
När IJ ej kommer hem inom rimlig tid blir föräldrarna oroliga och söker henne via telefon samt åker till motionsspåret och söker efter henne.
Bilen står på parkeringen vid motionsspåret – men den unga kvinnan saknas.
Ca kl.21.30 larmar de polisen som påbörjar ett sökningsarbete. De söker på ett 2-3 kvadratkilometer stort område efter att ha pejlat in var hennes mobil finns.
Under kvällen och natten söker 8 st polispatruller, hundförare samt en helikopter efter den försvunna kvinnan.
Ett bilfönster krossas av polis för att kunna ta sig in i bilen.
Vi har inte fått bekräftat att det är familjebilen.
Torsdag 6/8
En man på området tas in på förhör. (BMW-mannen)
Kl.02.05 hittas BO avliden av en hundförare och polispatrull.
På morgonen beslagtags två bilar från området för undersökning inomhus.
BO:s familjebil samt en mörk BMW
ca kl.10.15 fraktas BO:s kropp bort från platsen.
Polisen informerar under morgonen att de rubricerar ärendet som mord och upprättar ett särskilt tipsnummer för allmänheten att ringa & mejla in.
"Omständigheterna på plats gör att vi har inlett en förundersökning om mord. Vilka de omständigheterna är kan jag inte precisera" säger Towe Hägg, Stockholmspolisens talesperson.
Under eftermiddagen tar åklagare Robert Näppi över förundersökningen, efter samråd med polisen. Ärendet betecknas nu som ett spaningsmord.
Ca kl.16.15 markerar polisen ut en ny fyndplats i skogen där de beslagtar ett nytt fynd, ett snöre.
Polisen kommenterar inte fyndet.
Polisen får tips samt vittnesmål om cykelspår på en hustomt i anslutning till motionsspåret och fotodokumenterar spåren.
Fredag 7/8
Polisen beslagtar övervakningsfilmer från kameror uppsatta på Runbyskolan, som ligger i anslutning till Runbyspårets start.
Citat:
”– Polisen har varit i kontakt och de kommer att titta på bilderna och ta del av allting i dag, säger Anita Ackeberg, säkerhetschef på Upplands Väsby kommun.
Under fredagskvällen vill polisen inte kommentera om man nu tagit materialet i beslag eller inte.
– Det vi tar i beslag är inget vi kommenterar. Finns det material så tar vi det, och finns det inte så är det inget att göra, säger polisens presstalesperson Lars Byström.
Man är även förtegen om huruvida det finns andra övervakningskameror som man kommer att gå igenom.
– Rutinmässigt vid grövre brott så tittar vi alltid efter om det finns övervakningskameror och finns det så tar vi det materialet i beslag. I den här utredningen har jag inga uppgifter om vad som har gjorts eller inte, säger Lars Byström.”
källa: Expressen
Personer som figurerat i fallet:
BMW mannen :
Citat:
– Jag körde fram till avspärrningen med ficklampa frågade polisen om det gick att hjälpa till i sökandet. Då blev de nojiga och i stället tog de bilen, säger mannen. ”
Mannen togs även in till förhör och släpptes sedan på morgonen.
Det finns enligt polis och åklagare inga misstankar riktade mot mannen i mordärendet.
Intervju:
http://www.expressen.se/nyheter/ville-hjalpa-polisen--togs-in-till-forhor/
Cykelmannen:
Citat:
Efter mordnatten vaknade grannarna Lars Åkerlind och Marianne Apelgren upp med hjulspår på sina hustomter.
Kvällen innan hade de båda noterat en mystisk man på mountainbike vid samma tidpunkt som den mördade kvinnan befann sig i löparspåret.
I går eftermiddag lämnade de sina uppgifter till polisen som fotograferade spåren.
http://www.expressen.se/nyheter/polisens-spar-en-mystisk-man-pa-cykel/
Motiv (detta vet vi inte)
Det mest förekommande motivet i tråden är sexualmotivet. Att okänd GM överfallit BO och `råkat` döda henne i farten. Viktigt är dock att komma ihåg att Polisen inte gått ut med någon info överhuvudtaget kring vilket skick kroppen var i eller vilka tecken det fanns på möjligt förlopp.
Många diskuterar även möjligheten att GM endast varit ute efter att döda , överfallit BO och att offret lika gärna kunde ha varit någon annan.
Väldigt få tror att GM hade en relation till BO och hade siktat in sig på att döda just henne av personliga skäl.
Andra teorier som återkommer är vildssvinsattack, MENA-gäng, somalier, naturlig död osv.
Finns dock inget i omständigheterna i nuläget som tyder på de teorierna.
Kroppen (detta vet vi inte)
Citat:
– Förundersökning är inledd på mord, på grund av omständigheter på plats. Vilka de omständigheterna är, säger vi inget om, säger Lars Byström.
Enligt Aftonbladets uppgifter är grunden för misstankarna skicket som kroppen befann sig i. Bland annat fanns det synliga skador efter våld.
källa: AB
Kniven
Användaren Troian får i pm ett tips om att en kniv varit inblandad.
(FB) Kvinna spårlöst försvunnen, hittad död vid motionsspår *Upplands-Väsby* 2015-08-05
Person med kriminellt förflutet som figurerat i tråden:
Person som själv bor i Norrland men vars mamma bor på Prästgårdsgatan i närheten av Runbyspåret.
Art* Petr* Kämärä*nen *=o , *=i , *=i
Fb:
https://www.facebook.com/art*.kamara*nen.5?fref=ts * = o, * = i
Artiklar:
http://www.expressen.se/nyheter/kvinna-hittad-dod-i-motionsspar/
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article21218560.ab
Experter uttalar sig:
Citat:
Att ett större genombrott ännu inte gjorts, trots att det är över två dygn sedan kvinnan hittades död i motionsområdet i Runby, kan få stor betydelse hävdar kriminologen.
– Därmed har en kritisk punkt för utredningen passerat. 82 procent av alla mord som klaras upp klaras upp inom två dygn. Klarar man inte upp det inom 48 timmar så har man vad man kallar ett spaningsmord, säger Mikael Rying.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article21228451.ab
Citat:
Leif GW Persson säger att statistiken talar för att det inte är någon i kvinnans bekantskapskrets som har bragt henne om livet.
– En ensam tjej i en motionsslinga talar för att det förmodligen är ett överfall. Statistiskt ska gärningsmannen då vara någon hon inte känner. Sannolikt har han då varit i området tidigare och spanat.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article21222896.ab
Tips till polisen lämnas på ett särskilt telefonnummer: 0705- 649 690 eller via e-post på adressen registrator.stockholm@polisen.se