[quote=Ka7700|54250702]
Citat:
Ursprungligen postat av
Troian
Ungefär likvärdigt med att ta en löprunda och man säger typ "Jag är hemma om en timme". Tiden en löprunda tar är väl ganska exakt – säg att det tar exempelvis 5-8 minuter för att köra dit, 30-40 minuter för att springa, 5-8 minuter för att köra hem – alltså max 54 minuter. Om man då blir ganska bra orolig efter säg 120 minuter, och hon inte svarar i telefonen, har jag lätt att förstå.
Hon gick alltså hemifrån vid 18.30, och polisen anmäldes vid 21-tiden.
Och dessförinnan hade föräldrarna letat själva och hittat bilen på parkeringen.
Så tidsfönstret är mindre
Många saker verkar har gått ganska fort. Anmälan, polisens belsagtagning av bilen, helikoptrar i luften o.s.v.
Som om man haft någon anledning att dra på stort direkt. I andra fall brukar väl polisen nöja sig med att lugna folk, be dem kontakta bekanta, eller vänta ett slag och se om hon dyker upp igen?
Så funderar på om om flickan, eller föräldrarna kan ha haft någon form av skyddsklassning på sig. En känd stalker, eller andra typ av hot som förekommit, så att så fort hon blir 30-60 min senare än förväntat så blåser man stora visslan.