Citat:
Ursprungligen postat av
kurrekotte
Är det påståendet möjligen baserat på en känsla du har? Det var inte min idé att vi skulle använda känslomässiga observationer... Men nu när du fått som du vill så duger det inte? Hur skall vi då kunna utreda trådämnet om varken känslor eller tekniska bevis duger? Skall vi kanske enas om att just vissa personers känslor är mer korrekta än andra? Mina känslor är skit värda? men dom som håller med dig, deras känslor luktar blåbär oavsett hur mycket skitsnack som omger dom?
Jag försöker pricka in ditt handikapp. Alltså, man kan känna att man är förföljd, men man kan ha fel och i vilket fall som helst kan det vara mycket svårt att få tag på bevis och man kanske inte ens kan övertyga någon enda medmänniska.
När det gäller vittnesmål om andras upplevelser av att vara förföljda så kan man inte känna om de är förföljda eller inte. Men man kan bilda sig en subjektiv uppfattning från fall till fall, en uppfattning som kan vara riktig eller felaktig. Och något bevis för sin uppfattning lär man hur som helst inte kunna finna.
Detta är läget i korthet. Försök att skriva något intelligent nu! Visa oss att du kan!