Citat:
Ursprungligen postat av
Qwart
Håller med om att inlägget du länkar till är intressant. Det är skrivet av någon vet att man kan inte stanna på den här typen av åker- och byvägar utan att bli uppmärksammad av de glest boende i området. Den risken är alltså uppenbar så länge det finns bostadshus inom synhåll.
Man kan förvänta att skribentens resonemang kommer från en proffsutredare ända tills han når slutsatsen:
".. EN GM på BP - NB?... - ... NB! (BP)" där han låser sig till en viss gärningsman utan annan antydan än att GM är någon
"som vet att målet är nära".
Där vill jag påstå att det behöver inte vara någon "
som vet att målet är nära" för att hamna i Martorp eller att det skulle varit ett mål överhuvudtaget.
Efter de kastade åkerfynden har han helt enkelt inget annat val än att fortsätta resan mot en plats där han kan bli av med kroppen utan risk för att bli sedd och uppmärksammad.
Väl framme i Martorp saktar han ned och värderar sina valmöjligheter i vad han kan uppfattat som en fyrvägskorsning. Han väljer den bredaste "vägen" som visar sig leda vidare till "vägs ände" där det står en blå container samt en gammal rastbod helt utan insyn och som därmed passar hans syften perfekt.
Vi får hoppas att signaturen QLMNOP återkommer för det behövs alltid fler som kan tänka utanför den mögliga och navelskådande flashbackboxen.