Byssjan, byggbaracken eller manskapsboden BPA 4 - några iakttagelser och tankar
En del skribenter har framfört idéer, eller förmedlat rykten om att BOs kropp kan ha återfunnits i ett vanligt förekommande omklädningsskåp av metall. Skåpet kan ha stått upp, men även legat ner inne i boden på Martorp.
Det är också möjligt att denna bod varit en förvaringsplats för ett levande eller avlidet BO viss tid.
BO kan ha hållits bakbunden (ev med underben spända mot strypsnara) med trasa i munnen och gaffa (gaffer tape) runt huvudet. Ett sätt att se till att en fånge inte kan företa några flyktförsök, som t ex militärt tränade personer känner till. Spänn-remmar av nylon och buntband underlättar och snabbar på detta arrangemang för en ensam angripare. En gärningsman som velat hålla BO vid liv, men stilla och tyst, kan ha orsakat hennes död oavsiktligt. BO kan ha kvävts av egna uppkastningar i ett tillstånd av total förtvivlan. Hon kan ha avlidit som en konsekvens av annans grova försummelse och hänsynslöshet, utan att en aktiv handling lett till hennes död. Detta kan ändå bedömas som mord.
Det är beklagligt, men det finns inget trevligt sätt att säga detta.
Hjälmen verkar ha återfunnits utan några anmärkningsvärda detaljer, enligt osäkra och vaga uppgifter, men kan förstås ha använts för att förvara BO tystad, på samma sätt och av samma skäl som ovan, och orsakat kvävning. Den kan ha suttit på bakvänd. Den kan ha använts för att utestänga ljud, för att undvika att BO hört om någon rört sig i närheten.
Byssjan, byggbaracken eller manskapsboden BPA 4 kan se ut ungefär så här invändigt:
http://www.mediafire.com/download/8g50a6ew29zineh/Liknande+BPA+4.png
Byssjan stod uppställd c:a 100 meter från de närmaste fasta ladugårdsbyggnaderna/stallarna på Martorp. Dessa permanenta byggnader är i mycket gott skick och omfattar en enorm yta/volym med en mängd biutrymmen. Jämför proportioner i bilden nedan. Byssjan, som är försumbart liten, kan knappast haft som funktion att ge ytterligare förvaringsutrymme - det fanns inte behov av det - utan var förmodligen bara uppställd där därför att den inte för tillfället brukades på annan plats. Sekundärt kanske man förvarade något man inte ville ha i de stora ekonomibyggnaderna och som ytterst sällan användes. Exempelvis måttligt hälsovådliga eller brandfarliga kemikalier.
De litauiska bröderna hade i så fall troligen inget ärende till boden under dagarna då sök pågick. Hade de haft det hade de rimligen funnit BOs kropp. Om de inte är inblandade i den här saken kan de inte haft anledning att regelbundet besöka boden på dessa premisser.
Exakt placering:
http://www.mediafire.com/download/dd958gn21bwwg36/Ortofoto+Martorp+BPA4.jpg
Byssjan stod så pass otillgängligt uppställt och med så minimal insyn, utom hörhåll, och omgiven av kraftig gödsellukt från stallar och brunnar som maskerat eventuell liklukt, att det inte kan uteslutas - utifrån den begränsade info som finns till hands - att BO kan ha varit vid liv i flera dygn på denna plats.
Av de foton som florerat framgår att byssjan har galler för vissa fönster men inte alla. Detta gör en eventuell placering av levande BO i låst skåp rationell.
http://www.mediafire.com/download/ru7366769z1xd47/Bod+1.jpg
http://www.mediafire.com/download/cp2uzgu9xwgujzd/Bod+2.jpg
http://www.mediafire.com/download/aawctguf19cpfzj/Bod+3.jpg
http://www.mediafire.com/download/f4b4b5qjk7qyx58/Bod+4.jpg
http://www.mediafire.com/download/gvo8upog4mpgnha/Bod+Exp.jpg
http://www.mediafire.com/download/k2nfpxkrh7s9tw0/Bod+kollage.jpg
http://www.mediafire.com/download/x0fgkp2hvkeepg4/Bod+utan+galler.jpg
Notera att på den sista bilden, som är tagen från gårdsplanen, framgår tydligt att det finns trefas 16A framdraget (handske inkopplad närmast i bild) och att det hänger ut en jordad 240V enfas-kabel ur ventilen (längst bort i bild). Här har man ordnat strömförsörjning, minst hundra meter från närmaste el-anläggning. Detta besvär gör man sig inte utan anledning.
Det kan tyda på, precis som skribenten "duqu" påtalat, att det kan ha funnits en frys i byssjan. Om BOs kropp förvarats nedfryst blir det svårt att specificera den tidpunkt då döden inträdde. Detta förklarar varför eventuella hundpatruller i omgivningen inte omedelbart detekterat liklukt under veckan.
Om en sådan tänkt frys även är låsbar kan döden ha inträtt p g a syrebrist och kyla vid inlåsning.
Notera också gardinen i fönstret. Tanken slår en att det liknar en bostad mer än ett kemikalieupplag. Tidigare har frågan rests om den yngre brodern bodde för sig själv i närheten av Martorp sen en tid. Är det möjligt att han bott i denna manskapsbod under en period?
Som alltid intressant att läsa dig, duqu!
@