Citat:
Ursprungligen postat av
marsa87
Ja det är ganska kvinnodominerat så visst kan det vara en fördel att vara man. Det är snarare så att dom söker folk med språkkunskaper i arabiska och andra språk som mång av av de sökande talar för att det gör det enklare att kommunicera.
En typ av kvotering alltså! Mellan män/kvinnor och de med språkkunskaper. Check! Ja, jag har inga arabiska språkkunskaper t.ex. Bara engelska och svenska förstås. Tiden får väl utvisa om man bedöms som lämplig eller inte. Däremot känns det som ett bra arbete, både den professionella biten med andra människor och för den egna personliga utvecklingen.
Lite känslig fråga men jag är som sagt lite vetgirig, vad kan man förvänta sig för ingångslöner som t.ex. handläggare? Är det skillnad om man har tidigare arbetslivserfarenhet från andra myndigheter? Kan man förhandla om lönen senare? Typ en gång/år? Eller är det löneförhandlingar med den lokala fackklubben?