Som sagt en intressant dag med 3 stycken rekord på ramen och dessutom danska valet. Givetvis lite läge för en bra öl eller två plus att löpa åtminstone ett par varv med Epic sax Guy, det känns ju om inte annat så rätt passande i det här sammanhanget.
https://www.youtube.com/watch?v=gy1B3agGNxw
För kännedom för de av er som inte var med på tåget och följde valvakan år 2010 så finns det flera närmast klassiska inslag från den valvakan inkluderande bland annat Lars Ohlys vägran att sitta i samma rum som Åkesson, klippen med gråtande socialdemokrater o.s.v. Ett som dock inte verkar gå att hitta något riktigt bra klipp på nu är feststämningen på Sverigedemokraterna valvaka och just det här moldaviska bidraget till schlagerfestivalen är ett av de som spelades och minns jag det rätt så var det väl dessutom det som spelades med dansande sverigedemokrater överallt i rutan precis innan Åkesson höll tal efter att valresultatet kommit. Även om man fick fler procent 2014 så var det inte riktigt samma lite smått pubertala feststämning som det var när man kom in i riksdagen. Den så kallade hockeykören som man drev med i efterhand var ju ett annat exempel. (Jimmie Åkesson, tjalalala... )
För min del i varje fall så är ju det här en låt som jag har svårt att inte associera med riksdagsinträdet för SD, och då kan det väl på sitt vara lite passande att loopa det ett par gånger nu när de här milstolparna uppnås på samma dag och gränsen för att på riktigt vara ett stort parti är sprängd helt definitivt.