Citat:
Ursprungligen postat av
solar47
Rebecka och Lowa svarade 21.30 respektive 21 tiden när reportern frågade vilken tid de fick höra om Lisas försvinnande.
Lena(ägare och chef) ringde 18 tiden och frågade om allt var ok. De svarade att de skulle stänga och börja åka hemåt. Så när Lisas mamma ringer 20.15 till Lena och frågar om lisa så hade det väl varit naturligt att hon kastat sig över telefonen och ringt både Lowa och Rebecka genast!
Lowa och Rebecka talade även om en fjärde person som slutat och gått 10 minuter innan, vem är den personen?
Jag tycker det är flera frågetecken och både anställda och chefen beter sig konstigt. Utöver ett normalt beteende när någon försvunnit från arbetsplatsen.
Ja, Lena ringde genast till Rebecka!! Lena säger själv att hon fick ett samtal av mamman som undrade när igentligen dom skulle sluta.. Så Lena säger att hon får återkomma, och sedan lägger Lena på för att ringa till Rebecka, väl där så säger rebecka att de såg Lisa gå mot mopeden ca 18.15. Då ringer Lena tillbaks för att informera det Rebecka hade sagt..
Sök i tråden så får du alla svar, då det har tagits upp 10000 ggr!