Flashbacks bokmalar ni är mitt sista hopp!

För flera år sen lånade jag en skräckbok som jag nu glömt namnet på, hoppas ni vet titeln.
Det var flera berättelser i boken av olika författare.
Ena berättelsen var om en pojke som skulle göra något sorts test hos en läkare (?) i slutet ringer någon till pappan och frågar om familjen eller staten ska stå för begravningen.
En annan berättelse var om någon som försökte mörda sin fru som dock insåg hur det låg till och lämnade ett brev i badrummet som mördaren läser samtidigt som det i texten stod att tunga steg gick upp mot honom. Frun hade rymt till grannen tror jag det var.
Och en annan var om en kriminell som bestämde träff med en gammal vän som var polis och upptäcker i slutet att vännen inte alls var den som väntade på krogen dom befann sig utan det var någon detektiv/polis som skulle gripa brottslingen.
Har även för mig att edgar allan poes historia om en katt som muras in var med.
Det här dom historierna jag minns, hoppas verkligen någon kan ge mig titeln skulle vara guld att få läsa den igen.