Citat:
Ursprungligen postat av
bradgardsindianen
Nja, byggjobbarna verkade ju återkomma typ varje sommar. Kan inte riktigt släppa det att en av dem enligt någon uppgift är/varit involverad i människohandel samtidigt som polis i Litauen uppger att de inte är kända av polis där, vilket är naturligt om exempelvis bordellverksamhet är lagligt i Litauen. Kan ju vara ett slags sidoverksamhet till säsongsbyggandet och att de försökt locka in henne på något sätt.
Det var någon som hävdade det tidigare och att informationen kom ifrån Litauisk polis. Dock utan någon källa på det.
Litauisk polis har sagt att männen inte är sedan tidigare kända av polisen vilket så klart vore ett märkligt uttalande om de vet att en av dem är efterlyst av Interpol.
Källa
Det bygger väl på lösa spekulationer och fantasier som så mycket annat i den här tråden.
Faktum är att polisen inte angett tid för död, dödsorsak eller om övergrepp skett. Inga motiv har heller presenterats.
Alla spekulationer om motiv och liknande är ju tämligen menlöst med den information som nu finns.
Trafficking är ett dock ett extremt ovanligt brott i Sverige och inga bevis eller information som finns ute just nu indikerar något liknande så man kan ju lugnt påstå att den teorin är bland de minst troliga i nuläget.