Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2015-06-11, 19:24
  #9433
Medlem
henkesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sinmandt
Verkar högst otroligt att nån främling lyckas få med henne så snabbt. Sen undrar jag hur kom då handsken in i ladan?
Sen drar en 4hjuling åt sig väldigt mycket uppmärksamhet. Lätt att lista ut vem det är.

Hur en främling även lyckats släpa henne över åkern. Utan tecken på någon strid överhuvudtaget som dom hittat. Jag tror det är någon hon känner.
2015-06-11, 19:24
  #9434
Medlem
HumpingDogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av panzertax
Å andra sidan pekar svd på ett sökområde SÖDER om Husaby, dvs en bra bit ner.
Detta börjar bli riktigt rörigt.

Svt pekar som jag redan skrivit, på fyndplatser både norr och söder om arbetsplatsen. Svt kör med en bättre karta.
2015-06-11, 19:24
  #9435
Medlem
Sculleys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DeVaLaGott88
Jo, dom gjorde de igår, för att sedan spärra de igen igår kväll
.

Märkligt för det var avspärrat igår både på förmiddagen och eftermidagen och polisens husbil har stått där hela tiden.
2015-06-11, 19:24
  #9436
Medlem
Mogna-Meloners avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DIEXEL
Nu skjuter jag från höften men ingen verkar ha tagit upp detta:

Brukar inte såna där småorter/samhällen ha frikyrkliga församlingar och som inte gillar om en församlingsmedlem bryter mot deras regler för många gånger som till exempel strulat med nån innan man har gift sig? Behöver inte betyda döden utan att personen hålls i förvar.



Hm. Tre frågor eller antaganden:

1. Finns det frikyrklig församling på orten/samhället? Är familjen medlem där? Hon har tröttnat och vill lämna församlingen och ansett att detta är hennes chans nu när hon skulle åka hem för första gången på sin moped. Allt är utplacerad av BO (och hennes medhjälpare) för att det ska se ut som ett brott har begåtts där.

2. Läs texten över ditt citat. Allt är utplacerad av församlingsmedlemmar för att det ska se ut som ett brott har begåtts där.

3. Ett tredje alternativ kan ju också vara en överdisciplinerad pappa/familj (kan innehålla andra saker också) som hon har tröttnat på/känner att det får räcka nu. Allt är utplacerad av BO (och hennes medhjälpare) för att det ska se ut som ett brott har begåtts där.

Det är verkligen ett sammanträffande med det där om att det är första gången hon skulle åka hem på sin moped och så försvinner hon. Vad är egentligen oddsen på detta egentligen?

Frikyrkoförsamlingar nuförtiden har många medlemmar som är sambos. Det är inget som någon höjer ögonbrynen över.
2015-06-11, 19:24
  #9437
Medlem
allegragellers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zosmasta
Blir fan arg.

Kan konstatera att allmänhete inte kommer få ta del av
Fynd framöver.

Ja kan inte få in i huvudet varför inte man söker efter hela grusvägen som fynden hittats vid..

Angående ladan.. Har ens dom kollat om hon inte är nergrävd där inne? Kan ju varit ett djupt hål där inne i söndags. Som kan ha skyflats igen.

Känns inte som att polisen alls matar sökandet. Bara trampar runt på samma fält. Vem som helst fattar ju att eventuellt en GM rört sig via denna grusväg.. Och ja tror inte han hade med sig henne då.

Såklart har de kollat både grusväg och lada!

Eftersom polisen har rutin på försvunna personer är det en hel arsenal av åtgärder som kickar in i ett sånt här fall; förhör med familjen ang. den försvunnas personlighet, eventuella fiender, sinnesstämming, ev. konflikter etc.

Kartläggning av mobiltelefon, kontokort etc.

Förhör med de som senast såg henne.

Finkamning av platsen där hon senast sågs.

Kartläggning av tidigare dömda i närheten av platsen där hon försvann. Med mera.

Det är lksom inte så att polisen börjar om från noll vid varje försvinnande. Det finns en check-lista man betar av.

Men, även om det finns en manual som polisen prickar av så är varje fall unikt och oförutsägbart. Låt oss bara lita på att de mest basala åtgärder har utförts - resten är ju improvisation s.a.s. Alla utredningar är en mix av erfarenhet, slump, intuition och slutledningsförmåga.

Till sist är det självklart att polisen inte bör och kan informera allmänheten om allt som händer p.g.a.
utredningssekretess.
__________________
Senast redigerad av allegrageller 2015-06-11 kl. 19:38.
2015-06-11, 19:25
  #9438
Medlem
vizuals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av IgorS
Enda troll-möjligheten jag kan se är som sagt att någon i efterhand editerat ett tidigare upplagt klipp + bytt användarnamn. Det som talar emot detta är att denna någon isf är en sjukt kvicktänkt och slug rackare. Så om det är ett troll, vilket jag innerligt hoppas, är det verkligen hatten av på den.

Inte likt mördare att göra sådant där så om en ev GM ligger bakom klippet har vi att göra med antagligen nåt makabert Breivik/Magnotta-fuckface....

Haken är ju att det inte går att editera tidigare upplagt klipp och inte heller går det att byta användarnamn utan att logga in.
2015-06-11, 19:25
  #9439
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Dessutom kan hon ju haft på sig Adidasbyxor när hon åkte till jobbet, men haft jeans i ombyte för att det är oprofessionellt jobba i mjukisbyxor i ett servicearbete . Därför har polisen gått ut med båda byxorna i signalementet

Konstigt då, man borde återfunnit något av dem bland hennes tillhörigheter, lär ju inte ha på sig bägge?
2015-06-11, 19:25
  #9440
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mogna-Meloner
Varför lämnar hon en kvar en handske då, tar med sig hjälmen, lämnar nycklarna i mopeden, låter kassen med kläderna stå vid mopeden och smsar inte sina sina föräldrar om ändrade planer?
Förklaringen till påsen och handsken den saknade hjälmen och allt det täcks av min teori...
Säger till er det är så det hela gått till.

Gm behövde hjälmen när han körde mopeden, dock kan inte gm INTE lämna hjälmen kvar pga hårstrån osv...
2015-06-11, 19:25
  #9441
Medlem
IgorSs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mogna-Meloner
Frikyrkoförsamlingar nuförtiden har många medlemmar som är sambos. Det är inget som någon höjer ögonbrynen över.

OT - men där har du fel!

https://www.youtube.com/watch?v=HdHAhVUGc3w
2015-06-11, 19:26
  #9442
Medlem
fghjkls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Deco89
Läs tråden igen, hon gick FÖRE dom 2 kollegorna som låste.

Citat:
Ursprungligen postat av Rumpelstiltskina
Nu var det ju inte Lisa som låste och stängde utan hennes två kollegor. Läs tråden, SNÄLLA!

Allvarligt talat, det börjar bli ohållbart. Ni som ska mala samma teori om och om igen och komma med teorier som inte ens är rimliga i samband med den fakta som finns kan väl vända er till Facebookgruppen där alla andra skolbarn hänger.

Jag vet, men tänkte bara i banorna att dem låtit henne låsa, för att hinna till bussen t.ex.
Finns det något bevis på att hon verkligen inte var kvar efter att dem åkt?
såklart dem bör ha meddelat det när allt detta hänt, men man vet aldrig, kanske hållit tillbaka infon då dem igentligen inte får låta henne låsa eller dylikt.

Samt om om hon gått tidigare, fins det då möjlighet att hon varit kvar vid moppen allternativt i ladan och kolegorna inte sett att moppen varit kvar, rimligtvis bör dem hört henne starta moppeden, om inte bör dem inte varit intresserade att se om hon behövt hjälp?
2015-06-11, 19:26
  #9443
Medlem
panzertaxs avatar
Försöker man mappa upp allt på en karta så verkar GM ha rört sig både syd/sydöst från Cafét och norr om cafét. Eventuellt också väster om cafét, om det nu är något hittat mot hamnen också.

Blir inte klok på rörelsemönstret. Känns dock som om GM har rört sig längs grusvägen rätt tidigt, med tanke på att telefonen rök där. Frågan är om GM har kört söderut sedan, där nya sökområdet är söder om Husaby - för att sedan återvända och köra norrut? Boende på campingen eller vandrar hem norröver och efter att ha dumpat kroppen, så körde GM tillbaka, men gjorde sig av med lite fler delar vid hamnen och vid kyrkan?
2015-06-11, 19:26
  #9444
Medlem
Unikos avatar
Det här samtalet som pågår på Expressens live just nu, vad är det om? Han verkar inte ha en susning om något i detta försvinnande. Är han någon form av "expert" som ska berätta vad saker och ting TYDER på? Allt han säger är ju konstaterat vid det här laget.

Citat:
"Handsken hittades ju i ladan.
- I ladan? Ja, det tyder ju på att hon har varit där, antingen själv eller med tvång. Då kan man ju låta hundarna söka på handsken i skog och mark, det är ju hennes."

Inte direkt word by word citerat men tycker att det är slöseri med tid att prata med honom.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in