Rösta fram årets bästa pepparkakshus!
2015-06-10, 14:53
  #4033
Medlem
Ull-Strumpas avatar
Jag reagerar på att detta inte från första början togs på större allvar. En duktig sökhund skulle omedelbart ha tagits till platsen. De där kriminalsökhundarna är nog jättebra i vissa lägen, men i fall som det här så skulle de satsa på en duktig eftersökshund.
De måste ju ha begripit att detta var blodigt allvar. Hon kom inte hem, nyckeln satt i moppen, kassen stod vid moppen, telefonen var avstängd.

En duktig sökhund borde ha kunnat visa var spåren efter Lisa slutade. Varför tror de att amerikanska polisen använder just blodhundar vid personsök?
2015-06-10, 14:54
  #4034
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Brizax
En suddig bild på en långhårig man i solglasögon, kan vara vem som helst. Han stökade dessutom runt på ett café FYRA MIL FRÅN PLATSEN. Att somliga fattar trögt

Är du hans morsa eller. Fan vad du bryr dig. Det är du som fattar trögt. Polisen har ALL anledning att följa upp detta med de uppgifter som finns.
2015-06-10, 14:54
  #4035
Medlem
En sak man bör beakta är att det var första gången hon skulle köra moppe till och från arbetsplatsen om nu mediauppgifter stämmer.

Får känslan att GM har vetat om detta på något sätt, genom iakttagelse eller annan kontakt av personligt slag. Om hon skulle haft skjuts med bil av arbetskamrater eller föräldrar så hade inte konfrontationen skett efter arbetet denna dag.

Jag tror en GM finns att söka i hennes kontaktytor på något sätt, nära eller i periferin. Visst finns möjligheten att det är en random GM men oftast så är det någon som känner till offret nära eller bara ytligt. Att ett fordon använts är högst sannolikt för hon har gått upp i rök vid sin arbetsplats. Man hittar inte ett enda spår ut från närområdet cafe vilket tyder på fordon.

Eftersom det inte verkar finnas tecken på strid så har hon överraskats eller lurats in i ett fordon vid arbetsplatsen. Att man hittar mobildelar efter grusvägen eller invid tyder på fordon också och GM gör sig av med ett spår, hennes mobil och mastuppkopplingar framgent.

Dock så verkar det inte iakttagits något särskilt iögonfallande fordon i området vad som framkommit eller möjligen polisen redan har sådana tips men går inte ut med dem ännu, man vill undersöka i lugn och ro så inte allmänheten låser sig vid särskild bil eller färg.
2015-06-10, 14:54
  #4036
Medlem
badbollen3s avatar
läste att Lisas skola höll/håller något form av möte angående Lisa, och då dök tanken upp: kan det vara någon annan elev som ligger bakom? säg att någon hon känner, lurar in henne i sin bil, han har spetsat en cola eller något, börjar köra iväg när Lisa somnar/somnat, mobilen börjar härja och GM slänger ut den genom fönstret eller nått...

det skulle förklara varför inget tecken av våld syns på platsen, eftersom de var ensamma på platsen lät hon bli att ta ur nycklarna ur moppen, hjälmen fick följa med in i bilen, hon skickar ett sms om att hon är på väg hem, och sen börjar colan att verka.

jämfört med andra teorier tycker jag inte att denna är så långsökt, även om liknande teorier säkert har presenterats.
2015-06-10, 14:54
  #4037
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Heeth
Det är just därför som han är misstänkt.

Enligt polis har man ingen MGM så det där kan du direkt ta tillbaka

Citat:
Ursprungligen postat av Turbohaler666
Den galningen har tydligen stökat runt på nästan varje butik/cafe området lidköping/skövde/etc. Han är hemlös och saknar en fast punkt i livet. Driver säkerligen runt i tillvaron. Naturvan och har lokalkännedom. Varenda kjoltyg som träffat honom är rädd för honom.

Om du kunde läsa och skriva så hade du vetat att JV är folkbokförd på en adress och således icke hemlös
2015-06-10, 14:54
  #4038
Medlem
softmoons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dduochjahh
är detta lisas syster? jag tycker det känns konstigt att hon laddar upp en bild för 5 minuter sedan att hon gör squats isåfall när hennes syster är försvunnen

Nej, detta är ingen i relation till Lisa. Har också tagits upp tidigare. Lisa har en syster, som bor i USA.
2015-06-10, 14:55
  #4039
Medlem
angående 13 klippet.


VARFÖR hör inte uppladdaren av sig??? Hon/han har fått hundratals mejl och tiotusentals visningar på youtube, kan inte idioten bara säga att det rör sig om en slump?


Så fan heller att det är ett troll klipp, hade person varit ett riktigt "onskefullt troll" så hade ett nytt klipp lagts ut med en till nedräknare kanske med ett nytt vanligt namn, då hade det tagit hus i helvetet.


Hade det varit ett snorunge troll så hade personen backat nu och bett om förlåtelse.



Antingen är personen omedvetande om uppståndelsen (inte ett troll) och har bara lagt ut klippet av en slump. Eller så är det en riktigt sinnesjuk fitta.
2015-06-10, 14:55
  #4040
Medlem
Varför skriver folk här och överallt på sociala medier att hon försvann 13 dager efter "13-klippet" lades upp? Klippet lades upp den 24 maj, alltså 14 dagar innan hon försvann(7:e juni).

EDIT: kanske beror på hur man räknar dock..
2015-06-10, 14:55
  #4041
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zorzes
https://mobile.twitter.com/666Vadman/status/592702759994052608

Vill du tänka om din första mening där?

Vad är svaret på denna uppgift?
Någon som räknat på det?
2015-06-10, 14:56
  #4042
Medlem
KiaWs avatar
Observera att regel 1.06 gäller, alla användare har rätt att vara anonyma och det är förbjudet att sammankoppla ett Flashbackkonto med andra konton på eller utanför Flashback.

Flertalet inlägg raderade och upptagna för omröstning bland moderatorskåren.

/Mod
2015-06-10, 14:56
  #4043
Medlem
Gissar på att gm rört sig i området den senaste tiden/de senaste dagarna innan brottet. Någon måste ha sett honom.
2015-06-10, 14:58
  #4044
Medlem
tjenaretjenares avatar
Kanske en petitess men jag var inne på det jag tror är hennes twitterkonto och går in bland hennes följare som är en människa som spelar ett viss datorspel mycket. Han ser lite skum ut tycker jag så går in på hans twittersida, där dök något med JV/JW upp igen från en RT och detta ska tydligen vara en professionell datorspelare. Det som ändå blir lite intressant är att "JW" spelar någon slags turnering samma dag hon försvinner. Är det så att hon på något sätt känner "JW" och lägger upp en video på någon form av nedräkning på att denna turneringen närmar sig för honom? Att den inte har med just försvinnandet att göra överhuvudtaget?

Bara lite iakttagelser jag gjort.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in