Citat:
Ursprungligen postat av
Eskulap
Absolut. Hittades inte handsken i ladan mitt emot kaféet? Tyder inte detta på att hon åtminstone haft chans på att försöka fly men blivit ikappjagad?
Så var vi inne på handsken igen... Det är bra att kika på kartan hur området ser ut. Det bor
folk söder om cafét. Om BO kan springa så lär hon gallskrika och springa ditåt.
Om hon blir överfallen vid mopeden så är dessutom det mest logiska att direkt springa söderut till villan som ligger där. Nu kan i och för sig gärningsmannen/männen ha gömt sig i tomtgränsen och att BO då tvingas fly norrut först. Men att en jagad tjej skulle fly in i en lada istället för att vika av söderut när hon väl rundat caféet är väl inte särskilt troligt.
Då det bor folk nära och då det är svårt att gömma en bil i området så är det rimligaste att tro att bilen är gömd bakom ladan och att två gärningsmän mycket hastigt överfallit BO och dragit henne genom ladan till bilen. Därefter har de flytt söderut och mycket snabbt svängt av bort från folk ut på den lilla grusvägen där de börjat slänga ut delar av en mobil, som de kanske höll på att destruera under färden.
Handsken är dock ett utmärkt bevis för det finns en god chans att det kan finnas DNA från en gärningsman på den om den trillat av medan BO kämpade mot.