Citat:
Ursprungligen postat av
VaktareOlsson
Du snackar ju så mycket skit! Ser att du är uppköpt av SL´s chefer. Ni har en turlista, men när en resenär springer till tåget och har 1-2 minuter på sig och ser tåget åka, så är det självklart att resenären blir förbannad. Hur fan ska en enskild resenär har någon koll på den så kallade hemliga listan?! Det vi går efter är det vi ser på skyltarna, alternativt schemat. Det som är kul med schemat är ju att det alltid står "tiderna är ungefärliga", vilket antyder att plattformsskyltarna borde vara mer relevanta. Nä, jag tror inte på det snacket för att skydda dina talibanpolare.
När du inte har respekt för dina resenärer, passar du som förare då? Du ansvarar ju för alla på tåget. SL är ett av de värsta företagen i Sverige. Skitdålig kundservice, trakasserier mot resenärer, höjda avgifter, skuldbelägga resenärer varje gång ni får kritik, etc etc. Men jo du, fortsätt hävda att jag är en samhällsfara...tror nog att det är kontrollanter, spärrvakter och förare med dålig attityd som orsakar en hel del problem. Inte arga resenärer.
Visst har vi förare respekt för resenärerna. Men vårt jobb är först och främst att framföra tågen på ett säkert sätt, i andra hand att hålla tidtabellen och i tredje hand allt annat. Vilket inkluderar kundservice, och att vänta på folk.
Personligen väntar jag ofta på folk som kommer springande exakt vid avgångstiden, om jag vet att jag har lite marginal i andra änden. Har jag inte det, väntar jag inte. Den springande dör inte av att vänta fem-tio minuter på nästa tåg och om jag inte avgår i tid kan det få effekten att mängder av tåg blir försenade, och därmed tusentals eller tiotusentals resenärer. Om jag åker ifrån dig istället, är det ju bara du som blir försenad, och det är som sagt mer respektfullt mot resenärerna än att vänta och sabba för många fler.
Sedan kan jag iofs fatta att du blir förbannad om jag åker när det står 1 minut på skylten. Det står nämligen det under hela sista minuten innan avgång, och eftersom tåget ska åka vid avgångstiden får man ju stänga dörrarna 15-20 sekunder innan. Här skulle man kanske kunna göra skyltarna lite smartare, men med SLs enorma budgetunderskott lär ju inte det finnas på kartan. Och, som ovanstående postare säger, så är alla tider på skyltarna och i SL-appen ungefärliga, det är tidtabellen och stationsklockorna som gäller. Det är inget förarna kan styra över, så det är meningslöst att bli förbannad på dem och börja slå på rutor eller liknande idiotier.