2015-06-05, 12:20
  #30565
Medlem
SCB korrigerar sin senaste mätning.

http://www.svt.se/svttext/tv/pages/115.html
2015-06-05, 12:23
  #30566
Medlem
SmokeOns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Henget
SCB korrigerar sin senaste mätning.

http://www.svt.se/svttext/tv/pages/115.html

Och där skrevs SD:s siffra ned till 14,4%

__________________
Senast redigerad av SmokeOn 2015-06-05 kl. 13:00.
2015-06-05, 13:13
  #30567
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Henget
SCB korrigerar sin senaste mätning.

http://www.svt.se/svttext/tv/pages/115.html
Festligt att dom charlatanerna sitter & justerar på tiondelar, när dom har ett bortfall på närmare 50%. Känns seriöst.
2015-06-05, 13:39
  #30568
Medlem
longbow4ys avatar
Citat:
Korrigeringen sker på grund av fel viktningar i underlaget, enligt SCB

De viktar alltså. Då vet vi.
2015-06-05, 13:46
  #30569
Medlem
hvita.nhegrers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Festligt att dom charlatanerna sitter & justerar på tiondelar, när dom har ett bortfall på närmare 50%. Känns seriöst.
Och vad är syftet med att ens publicera dessa små ändringar? Är det för att höja sin trovärdighet?

De känns snarare ännu mindre seriösa efter det här. Är dessa byfånar skattefinanserade? Tragiskt.
2015-06-05, 14:05
  #30570
Medlem
SD-Kalles avatar
De flesta opinionsinstitut viktar efter både tidigare val och åldersgrupper. Tror det ingår som standard när man mäter partisympatier.
2015-06-05, 14:10
  #30571
Medlem
YP4XQs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av in84ever
Bra där! Polisen jobbar ju ofta med tidslinjer eller vad de kallar det och sedan läggs alla viktiga händelser in i den för att kunna få överblicken. Tänk att göra en sådan linje med tex SD spräcker regeringen, DÖ, terrordåden i Paris, härvan med SD/SDU, det eskalerande motståndet inom framför allt M om DÖ och till det koppla alla politiska uttalanden och OU och dess tolkningar. SD ökar 1% ingen kommentar, SD sjunker 0,8% "SD rasar", MP sjunker 2% ingen kommentar och MP ökar 0,5% "MP tokrusar" (% i det här fallet %enheter) Det hade varit intressant att följa från 2009 och framåt. Hade nog varit enkelt att se propaganda och inkompetens då.

Detta skulle vara grymt intressant om någon kunnig kunde sätta tänderna i. Enkelt att göra någon större bild också, enkelt att sprida.
2015-06-05, 14:14
  #30572
Medlem
Gefundenes Fs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SD-Kalle
De flesta opinionsinstitut viktar efter både tidigare val och åldersgrupper. Tror det ingår som standard när man mäter partisympatier.

Vad menar du, gör de inte sitt jobb och så plötsligt för de för sig att göra det.
Nej det är som en del redan påpekat de försöker höja sin trovärdighet med ett lätt genomskådat trix. Hade de tagit fel flera procent vore en rättning motiverad, men nu är den bara löjlig!
2015-06-05, 14:57
  #30573
Medlem
polsks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
De viktar alltså. Då vet vi.

Ja vi har ju haft en länge debatt om det här där de som försvarat att SCB ständigt kommer så fel menat att det är för att de inte viktar alls. Någon dåre påstod till och med att det var oseriöst att vikta, att det var samma sak som att "gissa".

Men då vet vi att de viktar, och då är den enda förklaringen till att de är Sveriges sämsta OI att de helt enkelt viktar fel-

Då var det precis som jag sa, att problemet ligger i deras metodik.

Nej, låt SCB sluta med undersökningar om "Partisympatier". Det finns ingen mening med att bränna skattepengar på felaktiga undersökningar.
2015-06-05, 15:04
  #30574
Medlem
Hatt-Kaninens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
De viktar alltså. Då vet vi.
HAHAHAHAHAHA!!!

De viktar och placerar ändå SD på 14,4% och S på 30%??? Hur fan kan någon ta ett sådant institut seriöst? Hittills har ju argumentet varit att deras siffror är kassa just för att de INTE viktar och då är det mer förståeligt att siffrorna är konstiga. Men nu när det visar sig att de viktar finns det ingen annan förklaring än att de är inkompetenta klåpare.
2015-06-05, 15:05
  #30575
Medlem
Aja Bajas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lxuk
Något jag ser fram emot är sifos kommande väljarundersökningar hos LO-medlemmar. Senaste opinionsundersökningen släpptes den 8e Maj, ni som har bättre koll på undersökningarnas datumsläpp, vet ni om sifo brukar släppa denna i början varje månad, eller om det spretar mer?

För er som inte vet, SD fick 21% i Februari, 23% i Mars och hela 26% i April. Endast 10% efter sossarna. Kommer bli intressant att se om SD fortsätter på denna sagolika utveckling bland arbetare. Tänk att se SD passera S på deras hemmaplan, arbetarklassens högborg LO.
Det är dags för arbetarna att ta makten i LO och avbryta allt stöd till Socialdemokratin.
2015-06-06, 14:00
  #30576
Medlem
Lost-Souls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Lör 8 nov 05:59
Fre 5 dec 04:56
Lör 10 jan 06:31
Fre 6 feb 05:39
Fre 6 mar 06:14
Lör 11 apr 05:13
Fre 8 maj 04:43

Slutsats: Har den inte kommit senast c:a 06:30 på en fredag så är det lördag som gäller.

Möjlig komplikation denna helg: Röd dag imorgon, kan därför ev. dröja till efter helgen.

Verkar tyvärr bryta mönstret denna gång, bör väl komma på måndag då .....

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in