2015-05-29, 17:10
  #30109
Medlem
Arthass avatar
Pladdergubben Löfven står nu och messar om "etableringsreformen som skall få nyanlända invandrare i jobb". Som den gamle TV-serien från förr hette där man drog dåliga skämt är det nu läge att säga, har du hört den förut?

Samtidigt verkar det vara stora saker på gång i Sentio. Vågar man tippa på en galen uppgång till över 20 %? Svårt att säga då och inga extrema saker har hänt som påverkar opinionen. Gissar snarare på över 19 %... och Östersund-posten får äran. Östersund har nog lillebrorskomplex och vill basunera ut en nyhet som bara de publicerar. Men varför inte
2015-05-29, 17:11
  #30110
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Readyfreddie
Nu måste det ju vara 20% som är i görningen! Skulle vara en milstolpe som heter duga och vi får hjälpas åt att länka och sprida ordet i sociala medier så ingen missar det.

Näe, det måste det inte alls vara, även om man kan hoppas. Allt över 17,8% vore ju rekord.
2015-05-29, 17:12
  #30111
Medlem
Floragatans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JerrysModevisning
Nog för att konspirationer skapar spänning, men blir det inte lite väl många mätningar att köpa upp i längden? 20% kommer med tiden bli standard för SD.

Oavsett är det dock numera Yugov som sätter SD högst, deras finansiär är väl någon etablerad blaska?
Ja, PK-Metro lustigt nog.
Citat:
Ursprungligen postat av Storalf
Ted Ekeroth hintar om fina siffror på sin twitter. https://twitter.com/Tedekeroth/status/604294282938306560
Nu börjar även jag tro på över 20%. Det blir förhoppningsvis till att börja festa tidigt imorgon.
2015-05-29, 17:23
  #30112
Medlem
Doktor Porks avatar
Hmm, man kanske borde springa iväg till bolaget och ha något i beredskap innan man öppnar, eh, Östersundspostens hemsida imorgon. Champagne kanske dock vore lite att ta i även om jag hade en flaska i beredskap inför valet.* Om inte annat så är ju timingen just under (S)-kongressen bara den obetalbar och värd att skåla för om det skulle falla sig så att SD tar sig över nästa magiska milstolpe. Vi hoppas på en repris på detta klassiska klippet från valvakan 2010 då:

https://www.youtube.com/watch?v=g5VjuPsT-84

Det känns ju som en rätt udde händelse eftersom Östersundspusten är en liten lokaltidning som det är tveksamt om de har råd med detta, om det nu inte skulle vara någon form av testballong för ett gemensamt köp från Mittmedia som faktiskt ihop har rätt många tidningar och läsare. Som bekant ska ju Schibsted försöka göra sig av med SvD också till mittmedia men det känns lite väl långt framåt för att hänga ihop med att någon köper in den här undersökningen.

*Du vet att du är hopplös politikjunkie när du följer valvakan i TV till efter midnatt ihop med en flaska champagne som öppnades för att rätt lag vann...
2015-05-29, 17:23
  #30113
Medlem
Mac-Arthurs avatar


Sentio i morgon!

Kanske inte över 20 procent - men väldigt nära...

Om inte, får vi vänta ytterligare några veckor på YouGov!

Hav tålamod - 20-procentsvallen ska sprängas...
2015-05-29, 17:25
  #30114
Medlem
8711s avatar
20,0% och ökande. Regeringen är nere på 32% och sjunkande, snart är SD större än regeringen!

Vi möts på 27% och ses aldrig mer igen!
2015-05-29, 17:25
  #30115
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mac-Arthur


Otåliga Trådvänner!

Sentio publicerar sin OU för maj månad i morgon i tidningen
Östersunds-Posten!!!

Hemsidan: www.op.se
Kul för Sentio om dom nu börjar få lite betalt för sina undersökningar också.
2015-05-29, 17:28
  #30116
Medlem
S.Kandals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Readyfreddie
Nu måste det ju vara 20% som är i görningen! Skulle vara en milstolpe som heter duga och vi får hjälpas åt att länka och sprida ordet i sociala medier så ingen missar det.

Tror detsamma, Sd har ju redan varit och nosat på 20% varför dyligt uttalanden från en i ledningen annars vore lite märkligt. Och om så blir faller får vi hoppas att riksmedia får tummen ur röven och basunerar ut detta till folket!!
2015-05-29, 17:34
  #30117
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Menved
Lägger in siffrorna för Sentios aprilmätning. Ser ut att vara uteslutet att SD är näst största parti, men förmodligen är det den första siffran på 20 som kommer.

V 7,4 (-0,3)
S 25,6 (-2,6)
MP 5,6 (-1,0)
SD 17,8 (+1,2)
C 5,6 (-1,2)
FP 4,1 (-0,6)
KD 3,5 (-0,3)
M 25,5 (+3,3)


Visst kan SD öka 2,2 procentenheter när M ökade 3,3 senast och S minskade 2,6. Det är inte alls osannolikt.

Att bli andra störst däremot känns mera långsökt. Om M minskar 3,9 procentenheter och de går till SD så är SD andra störst.

Tappar S också 2 procentenheter som också går till SD så är SD störst. Det innebär att SDs ökning är 5,9 vilket så klart är helt orealistiskt. Fast det hade nog blivit årets snackis i Almedalen.
2015-05-29, 17:43
  #30118
Medlem
Grevelesevis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av S.Kandal
Tror detsamma, Sd har ju redan varit och nosat på 20% varför dyligt uttalanden från en i ledningen annars vore lite märkligt. Och om så blir faller får vi hoppas att riksmedia får tummen ur röven och basunerar ut detta till folket!!

Om de får + 20% kommer det vara knäpptyst i MSM, det kan jag lova.
Det kommer bli lite lustigt.
En milstolpe för ett av Sveriges mest framgångsrika(speciellt över en så kort tid) parti, kommer endast att synas i en liten lokalblaska..

Fast man ska väl inte ta ut segern i förskott, än är det bara spekulationer.
20 % i en mätning kommer ju förr eller senare ändå.
2015-05-29, 17:53
  #30119
Medlem
Readyfreddies avatar
Oavsett om det blir 19 eller 20 procent nu så skriver vi just nu historia. Visst har det kommit och gått nya partier på senare år, som Junilistan, Fi, Ny Demokrati, Piratpartiet, Miljöpartiet osv men att ett nytt parti blir en riktig bjässe på över 20% är ju unikt.
Tänk på alla gamla debatter mellan Palme, Fälldin, Boman, Bildt och Persson med samma gamla partibeteckningar, S, M, FP, C. SD har redan krossat C och FP, är på väg förbi M och kan till nästa val växla ner även S...
2015-05-29, 18:28
  #30120
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Den stora nyheten, som Östersunds-Posten är sugen på att betala för, kan ju mycket väl röra sig om ett rekordras för sossarna. Vilket vore extra festligt nu när dom har kongress.
Att SD får 20% är då mest en bonus.

Om det nu är så att det rör sig om rekordsiffror för SD så kan man ju misstänka att chefredaktören för Östersunds-Posten just nu är utsatt för en jävulsk press från Wolodarski, Helin, Mattson & de övriga landsförrädarna för att inte börja publicera "självuppfyllande" undersökningar från Sentio.
__________________
Senast redigerad av Enoch.Thulin 2015-05-29 kl. 18:40.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in