Citat:
Ursprungligen postat av
in84ever
Herrgård
Jag känner också till "asylslotten". Oftast köps ju dessa inte av kommuner utan av giriga asylbaroner från t.ex. Skara, alltså bedrivs dessa av bolag. Så jag tror att på samma sätt som slagordet "förbjuda vinster i välfärden" ska tittas på ska man också titta på att förstatliga asylboenden, och driva dessa i migrationsverkets regi helt, utan att migrationsverket tvingas hyra dyra slott-lösningar från asylbaroner.
Vi måste diametralt byta synsätt på asylinvandringen och se den som den kostnad den är. Det går inte att klumpa ihop IT-indier, och kinesiska tele-ingenjörer och andra som kommer för att arbeta och asylgruppen. Vågar man göra den distinktionen ser man att invandring från skitländer är och förblir en kostnad.
Citat:
Om det inte kommer repatrieras folk så är white flight och segregation det enda som fungerar
I min kristallkula ser jag möjligheten till repatriering. Det gäller bara att knuffa Alliansen lite till. Jag menar att eftersom alliansen nu har tagit steg som "är bra men inte tillräckligt" så kan SD ta ett steg till när tanken på TUT väl har landat.
Då ska man ta upp repatriering med ekonomisk hjälp för att dessa återvändande individer ska ägna sig åt att bygga upp infrastruktur och fungerande institutioner i sina hemländer. Det kan målas i demokratiunderstödets färger och då får man bort stämpeln "repatriering med godsvagnar tillbaka till hopplösheten" - det kommer det naturligtvis att skrikas om från kaozliberalt och vänsterhåll, men jag tror på riktigt att det kommer att komma dit.
Angående Sentio så tror jag 18-19%, men jag hoppas att torsdag är dagen då 20%-vallen bryts. Det skulle vara psykologiskt viktigt, och framgång föder framgång.