Citat:
217 avrättade i Palmyra av IS, varav många civila kvinnor och barn.
Det rapporterar SOHR, en källa som enligt Iman2014 är trovärdig. Samma person sade tidigare igår att anklagelserna mot IS var "rena lögner". Nu hävdar SOHR, en organisation han ser som trovärdig att de av SANA TV tidigare rapporterade händelserna stämmer.
Hur ställer du dig till detta?
http://mobil.svd.se/nyheter/is-har-mordat-217-nara-palmyra_svd-4589674
Det rapporterar SOHR, en källa som enligt Iman2014 är trovärdig. Samma person sade tidigare igår att anklagelserna mot IS var "rena lögner". Nu hävdar SOHR, en organisation han ser som trovärdig att de av SANA TV tidigare rapporterade händelserna stämmer.
Hur ställer du dig till detta?
http://mobil.svd.se/nyheter/is-har-mordat-217-nara-palmyra_svd-4589674
Du är väl själv säkert medveten om att i Palmyra så fanns det några av dem värsta kriminella Assad personer i hela Syrien. Du hade det notoriska fängelset i Palmyra och många generaler och ledande personer fanns där och det fanns kriminella personer som stödde massmördaren Assad och hans massmördarregim.
Staden var ett starkt fäste för SAA i Syrien och var aldrig tidigare ens i närheten av att falla. Du hade stora militärbaser utanför staden och en militär flygbas precis utanför staden. Det är i princip ingången till Homs (då området mellan Palmyra och Homs är nästan endast öken). Och i Homs har du några av dem värsta kriminella Assadisterna.
Så vad IS gör är att dem har startat en reningsprocess. Dem renar staden nu. Dem går hus för hus, och jagar alla dessa kriminella för att sedan offentligt avrätta dem så att invånarna i Palmyra kan se det. På detta sättet kommer denna staden bli renad och när de processen är över kommer IS fortsätta i riktning mot Homs. Denna reningsprocessen är välbehövligt, inte bara för rättvisans skull men även för att göra ett exempel för dem som är Pro-Assad och dem som lever i staden att nu är tiderna annorlunda.
Nu har dessa Assadister insett allvaret i situationen. Dem kan inte längre sitta i Homs och skratta, nu blir dem förintade i Palmyra och IS närmar sig Homs för varje dag nu. Aldrig tidigare i kriget har dessa Assadister lidit så stora förluster som nuförtiden, och detta över hela Syrien. Även du har sagt att Palmyra är den största förlusten som Assad lidit sedan kriget började och blev förvånad över hur slaget gick i Palmyra.
Men jag kan säga dig att detta är bara början. Nu kommer Aleppo och snart Daraa och sen kommer vi se stora saker hända...
