Skriver NÄSTAN samma inlägg här när jag ändå tänkt fråga om metadon.
Jag vet att vissa opiater/opioder fungerar bra mot ångest, social fobi etc i lågdos.
Hur är det med metadonet? Eller är det inte alls värt att ge sig på helt utan tolerans.
Jag har försökt komma över nåt centralstimulerande som jag tycker fungerar bäst men det ser mörkt ut och kola vill jag heller inte ha.
Kopierar nedan mitt inlägg från tråden om benzo i köpenhamn och förhoppningsvis kanske någon av er här kan hjälpa mig med tips och råd.
Citat:
Jag behöver ganska akut komma över benzo och kommer b.la befinna mig i köpenhamn..*
Jag har hört att meta är riktigt enkelt och billigt att komma över där, nån som vet hur det ser ut med benz?*
Hur frågar man efter det där? Är det ens värt att åka eller lär man bli rånad på allt man har direkt? Vad frågar jag efter, benzo? Eller specifik substans? Jag behöver något lättare som dämpar social fobi och gör mig lite social och inte efterbliven.*
Är Diazepam nåt ha mot sånt? Xanor brukar fungera men det är så kort verkningstid och för mig väldigt lätt att slå över på.
Vilka typer ska man fråga och vilka bör absolut undvikas?*
Vilka tabletter är lättast att känna igen så man slipper få i sig okänd skit.*
Jag tar tacksamt emot alla tips som finns.
Är det någon lite mer erfaren som planerar att åka dit inom en väldigt snar framtid så får ni gärna höra av er på PM.
Tackar på förhand